26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
HACKLENEN MARİOTT'UN 5 MİLYON 250 BİN MÜŞTERİSİNİN BİLGİLERİ ŞANTAJCILARDA MI
Marriott'tan yapılan yeni açıklamada, şifrelenmemiş durumdaki 5 milyonun üzerinde pasaport numarasının hackerların eline geçtiğini duyuruldu. şifrelenmemiş' pasaport bilgileri olan bilgilerin şantaj amaçlı kullanılabileceği belirtiliyor

 

Geçen yılın kasım ayı sonunda hacklenen Marriott Hotels'de, çalınan 25 milyon müşteriden 5 milyon 250 bin 'şifrelenmemiş' pasaport bilgileri olan bilgilerin şantaj amaçlı kullanılabileceği belirtiliyor…
 
Seyahat tarihinin en büyük data hırsızlığı olarak kayıtlara geçen Marriott'a yönelik hacker saldırısında bilanço ortaya çıkmaya başladı.
Marriott otellerinde kalan müşterin pasaport bilgileri dahil kişisel bilgilerini de içeren kayıtları ele geçiren internet korsanlarının gerçekleştirdiği ‘ Veri hırsızlığının” olayının yankıları devam ediyor.
 
Marriott’un bilgisayar sistemine girerek otellerde kalan 25 milyon müşterinin bilgilerini ele geçirmişti. Bu bilgiler arasında 5 milyon 250 bin şifrelenmemiş  pasaport olduğu korsanların bunu şantaj amaçlı kullanabileceğinden endişe ediliyor
Daha önce yapılan değerlendirmelerde, hacklenme olayında 500 milyon müşterinin etkilendiği belirtilmiş büyük data hısızlığından etkilenen 500 milyon kişiden 327 milyonunun pasaport numarası, e- posta adresi, doğum tarihi ve cinsiyet gibi bilgileri içerdiği belirtilmişti.
 
5 milyon 250 şifrelenmemiş pasaport
 
Marriott tarafından yapılan yeni açıklamada, şifrelenmemiş durumdaki 5 milyonun üzerinde pasaport numarasının hackerların eline geçtiğini duyurdu. Hackerlerin eline geçen pasaport bilgilerinden 20 milyonunun ise şifrelenmiş pasaport bilgileri olduğu kaydedildi.
FBI Soruşturma yürütüyor
 
ABD iç istihbarat servisi FBI'ın olaya ilişkin soruşturma yürüttüğü belirtirken, yetkililer hackerlerin Çin gizli servisi için çalışıyor olabileceğini ileri sürdü. Yapılan açıklamalarda, 5 milyon 250 bin şifrelenmemiş pasaport numarası sahibinin, finansal geçmişine ve kişisel seyahatlerine gizli servislerin ulaşabileceği ve bu bilgileri casusluk amacıyla kullanabileceği ifade ediliyor.
 
''Şantaj amaçlı kullanabilirler''
 
Daha önce ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nda çalışan Priscilla Moriuchi, ''Elde edilen bu bilgilerle insanların geçmişlerine ait, kimsenin bilmesini istemediği şeyleri, ya da zayıflıklarını ya da zaaflarını bularak onlara şantaj yapabilirler'' dedi.
 
Etkilenen kişi sayısı 383 milyon
 
Marriott ise, hacklenme sonrası etkilenen misafir sayısının 500 milyon olarak düşünüldüğünü ancak bu rakamın 383 milyon olarak kesinleştiğini söyledi. Hackerlerin 8,6 milyon şifreli ödeme kartına ulaştığını açıklayan Marriott, şu ana kadar bir dolandırıcılığa rastlanmadığını dile getirdi.
 

09-01-2019 11:43

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar