26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
KÜLTÜR VE TURİZM ÖDÜLLERİ DAĞITILDI
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Özel Ödüllere bu yıl ' Emin Ongan Üsküdar Mûsikî Cemiyeti' ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi layık görüldü. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Ersoy'a teşekkür etti...

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1979'dan bu yana her yıl dağıtılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri'nin bu yılki sahipleri belli oldu. Bu yılki ödüllere Emin Ongan Üsküdar Mûsikî Cemiyeti' ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) Ara Güler Müzesi layık görüldü.

Beştepe Kampüsünde düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Hangi sanat dalında olursa olsun devletimize düşen, nitelikli üretimi desteklemektir" dedi.
 
Erdoğan, sözlerine Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018  yılı Özel Ödüleri'ni adlarına kurulmuş kurumlara takdim edeceği Türk musikisinin  abide ismi Emin Ongan ile fotoğraf sanatının abide ismi Ara Güler'i saygıyla yad  ederek başladı. 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'nün, kültür sanatının kadim  birikimini gelecek kuşaklara aktaracak kurumlar olarak gördüğü Emin Ongan Üsküdar  Musiki Cemiyeti ile Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Ara Güler Müzesi'ne  verilmesini isabetli bulduğunu belirten Erdoğan, "Üsküdar Musiki Cemiyeti eskiden  beri sanatımızın en ince, en naif, en seçkin eserlerinin üstadlar tarafından icra  edildiği ve yeni nesillere aktarıldığı kurum olarak hafızamızda yer edinmiştir"  diye konuştu.
 
Ara Güler'in özellikle son yıllarda sıkça görüşme imkanı bulduğu  gerçek bir beyefendi olduğunu anlatan Erdoğan, "Kendisi hayatını fotoğraf  makinası vizörünün arkasında geçirmiş, bununla birlikte ülkesini, milletini ve  dünyayı çok daha geniş bir bakış açısıyla değerlendirmiş bir sanat insanımızdır."  ifadesini kullandı.
 
"Kendisini sanatçı olarak sıfatlandırmaktan onur duyuyoruz "
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ara Güler'in hayattayken kendisinin "sanatçı"  olarak sıfatlandırılmasına itiraz ettiğini, sadece foto muhabiri olduğunu  söylediğini anımsatarak, şunları kaydetti:
 
"Ama bizler onun fotoğraflarıyla ortaya koyduğu ürünlerin gerisindeki  ruhu görüp anlayabilen kişiler olarak kendisini 'sanatçı' olarak  sıfatlandırmaktan onur duyuyoruz. Geride bıraktığı arşivi ve müzesi vefatından  sonra da Ara Güler'in sanatını yaşatacak ve inşallah gelecek nesillere  aktaracaktır. Bundan dolayı da Doğuş Grubu'na teşekkür ediyorum, böyle bir mirasa  sahip çıktıkları için."
 
Erdoğan, bu topraklardaki birlik, beraberlik ve muhabbetin gerisinde  kültür ve sanat alanındaki eşsiz zenginliğin ve hazinelerin bulunduğunu, mal  varlığını korumak ve geleceğe taşımak için kültür ve sanatın gücüne, etkisine,  kapsayıcılığına ihtiyacın olduğunu anlatan Erdoğan, "Gençlik yıllarında kültür ve  sanat faaliyetleri çok önemli yer tutmuş olan birisi olarak sorumluluk  üstlendiğimiz her yerde bu konuya ehemmiyet verdik." dedi.
 
Bakan Ersoy’a teşekkür
 
Turizm alanında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un  müktesebatı nedeniyle içlerinin büyük ölçüde rahat olduğunu ifade eden  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kültür sanat konularında da Sayın Bakanımızın ekibiyle  birlikte ülkemize tarihi bir hamle yaptıracağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı olarak  attığınız her adımda yanınızda olduğumu bilmenizi isterim. Cumhurbaşkanlığımız  bünyesinde kurduğumuz Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, bu alandaki  politikaların inşasına katkı verecek, yapılan çalışmaları da takip edecek." diye  konuştu.
 

10-01-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar