17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
'TESİSLER, SÜRE UZATIMI VE İMAR BARIŞI İÇİN 800 MİLYON ÖDEDİ'
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, turizm yatırımlarının tahsis ve irtifak hakkından aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildiğini söyledi...
 
 
İmar barışıve tahsisile araziler ile ilgili süre uzatımı için başvuran tesis sayısı ve yapılan ödemeler belli oldu.
 
Üzerinde turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla yatırımcılara tahsis edilen arazi üzerine kurulu 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yerinden yüzde 70’inin tahsis süre uzatımı ve imar barışından yararlanmak için başvurduğu bildirildi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yapılan başvurular sonucunda aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildiğini söyledi. 
 
2.5 milyar bekleniyor
 
4 Mayıs 20l8'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik" ile turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm sürecinin ı başladığına vurgu yapan Bakan Kurum, "Önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2,5 milyar lira gelir elde edilmesini öngörüyoruz" dedi. 
 
Asıl getiri uzun vadede
 
Bakan Kurum, düzenlemenin asıl getirişinin uzun dönemde elde edileceğini söyledi. Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki tesisler başta olmak üzere turizm tesislerinin öz kaynakları veya yurt içi ile yurt dışı krediler suretiyle yemlenmesinin sağlanacağını dile getiren Kurum, "Yapılacak yeni yatırımlarla bu düzenlemenin turizm ekonomisine katkısının 10 milyar lirayı bulacağını değerlendiriyoruz" dedi.
Bakan Murat Kurum, yüzde 70 oranında başvuru sağlandığını, ücretini ödeyen işletmelerin süre uzatma işlemlerinin 2019 yılı başı itibarıyla tamamlandığını söyledi.
 

12-01-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar