27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
'TANITMA FONU'NA CİRODAN % 1, KÂR'DAN % 10 DEMEKTİR
Bakanlığın reklam payı almasına karşı olmadığını söyleyen Bentour'un sahibi Kadir Uğur,' Ancak cirodan % 1 katkı payı, kârdan % 10 demektir. Bu tam bir vergi olur ki otelciler bunun altından kalkamaz. 'Ayrıca otellerden pay tesisin yıldızına göre olmalı'' diyor.

 

 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın gündeme getirdiği Tanıtma Fonu ile ilgili tartışmalar sürüyor.
 
Sektör ile ilgili meslek kuruluşları ile derneklerden kimileri üyelerini bakana alkışlamaya çağırırken diğerleri de sessiz kalarak onay veriyor.
 
Bazıları ikili konuşmalarda getirilmek istenen düzenlemeye karşı olduklarını söylese de bunu resmi sıfatları ve temsil ettikleri kesim adına açıklamaktan kaçınıyor.
 
Ancak konuyu gerçekçi biçimde değerlendirenler de var.
 
Bunlardan biri de yurtdışındaki Türk tur operatörlerinden Bentour Reisen’in sahibi Kadir Uğur.
 
Uğur Tanıtma Fonu ile ilgili şunları söylüyor : 
 
Otelciler yüzde 1 reklam kesintisinin atlından kalkamaz
 
“Kültür ve Turizm Bakanlığı otellerden reklam katkı payı alacak, bakanlığın reklam payı almasına karşı değilim. Ancak bunu çeşitlendirmesi gerekir. Bakanlık herkesi 5 yıldızlı olarak görmesin. 2 yıldızın ayrı, 3-4 ve 5 yıldızın ayrı oranı olması lazım. Bütçeden yüzde 1 reklam katkı payı çok yüksek gelir. Bu kardan yüzde 10 almak demektir. Bu tam bir vergi olur ki otelciler bunun altından kalkamaz. Bu kesintiler binde ile konuşulmalı. Eğer yüzde 1 olursa herkes bunun altında ezilir. Ayrıca otellerden pay yıldızına göre kesilmeli.
 
Turizmin gübresi reklamdır. Bu iş 5-10 milyon dolar ile olmaz. 150 milyon doları reklama yatır. 20 milyar doları cebine koy. Her sene turizmi gübrelememiz lazım. Bir sene yaptık Türkiye tanındı diye bir şey yok. Her turizmci gübreleme yapması lazım ki seneye daha çok ürün alsın. 
 
Avrupa'da Türkiye lehine bir gelişme var. İspanya, Portekiz, Mısır, Tunus, Yunanistan'ın kendi uçak şirketleri yok. Air Belin ve Germania battı. Ülkeler uçak bulamıyor. Türkiye'de ise uçak bol. Bu nedenle diğer ülkelere uçacak uçak bulamayan Avrupalı turistte Türkiye'ye yönelmeye başladı. Yani yolumuz açık nehir akıyor. Uçak şirketleri bir nehirdir. Nehir göle akıyor. Göller ise otellerdir. Nehiri beslemeyeceksin kaynağı besleyeceksin. Kaynaktan su aktığı müddetçe göl de dolar nehirde akar. (turizmdays.com)
 

07-02-2019 09:29

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
metinsert
08-02-2019 17:31
farkli yaklasim
bu yoruma katilmak mumkun degil. Evet herkes parmagini cekicin altina koyacak. bu uygulama bir salma degil, herkes geliri kadar katilacak fona. Herkes hizmet faturasini kesecek. Bu fona herkes cirosunun %1 oraninda katilacak, lamı cimi yok. Diger yandan tanitimlar dogru yerlerde, dogru zamanlarda yapilacak, bu konuda meslek birliklerinin soz hakki olacak ve profesyonellerin gorusu alinarak hangi mecralarda nasil tanitim yapilacak, hangi sosyal medyalar kullanilacak. bunlar onemli
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar