27.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
'SEKTÖR GURBETÇİLER İÇİN BİR POLİTİKA GELİŞTİRMELİ'
Prof. Dr. Faruk Şen, 'Gurbetçiler 2023'ten sonra başka ülkelere yönelebilirler. Yurtdışındaki yurttaşlarımız için buna yönelik şimdiden önlem alınmalı politika geliştirilmeli.'....

 

 
 
Turizm sektörünün Avrupalı Türklere yönelik özel bir politika geliştirmesi geretiği belirtiliyor.
 
Kısa adı TAVAK olan Türk Alman Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, gurbetçilerin 2023'e kadar Türkiye'ye gelmeye devam edeceğine ancak 2023'ten sonra başka ülkelere yönelebileceğini belirterek bu konuda şimdiden  önlem almak gerektiğini söyledi.
 
TAVAK’ın hazırladığı “Avrupalı Türklere Yönelik Turizm Araştırması Sonuçları'nı açıklayan Prof. Dr. Faruk Şen şunları söyledi:
“Avrupa'da yaşayan 5.7 milyon Türk'ten 2 milyon 800 bininin geçen yıl Türkiye'ye geldiğine işaret ederek "2017'de rakam 2.7 milyondu. Gelenler ortalama 24 gün kaldı. Önce aileler ziyaret edildi, ardından tatil beldelerinde tatil yaptılar. Geçen yıl toplam 3.3 milyar Euro harcadılar. Kişi başına harcama 1175 Euro. Diğer turistlerin iki katı" dedi. Avrupalı Türklerin ağırlık verdiği yerlerin İstanbul, Bodrum, Çeşme ve Alaçatı oldu.”
 
Şen, "Avrupalı Türklerin yaşlıları Türkiye'yi tercih ediyor. Genç nüfus yavaş yavaş İspanya, Tayland, ABD gibi ülkelere gitmeye başladı. Türkiye'ye gelen gençler ise Türkiye'de Alaçatı gibi yerleri tercih ediyor. Gurbetçiler 2023'e kadar Türkiye'ye gelmeye devam edecek. Ama yeni neslin tercihi farklı olabilir. 2023'ten sonra ise başka ülkelere yönelebilirler" dedi.
 

09-02-2019 09:10

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
yılmazözcanbarutesnafı
10-02-2019 16:20
ne alaka
neden 2023 anlamadım, neyi ima etmeye çalışıyor.elindeki hangi kaynak yada bilgiye göre hareket ediyor.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar