17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
KAPADOKYA'DA PERİBACASI KATLİAMI DEVAM EDİYOR
Göreme'deki peribacalarının yanına yapılan inşaat için Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil binanın imar planı içinde yer aldığını ve onaylı olduğunu söyledi.

 

 
Kapadokya'da doğal SÎT alanındaki peribacaları katliamına bir yenisi eklendi. 
 
Mesit mevkisindeki Müze Yolu üzerinde peribacalarının yanında yaklaşık 2 ay önce otel inşaatına başlandı. İş insanı M.K. tarafından yaptırılan otelin 5 ayda tamamlanması planlanıyor. Yan yana 2 binadan oluşan ve kaba inşaatı devam eden otel, görenlerin tepkisini çekti. Daha önce de yapılaşmaya açıldığı iddialarıyla gündeme gelen Kapadokya bölgesinde yükselen otel inşaatıyla ilgili sosyal medyada birçok eleştirel yorum yapıldı.
 
Otelin 1989-1994 yılları arasında Göreme belediye başkanlığı yapan Cavit Kardeş'e ait olduğu öğrenildi. 
 
 
“Yapı ruhsatı var”
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil, otel inşaatının imar planı dahilinde yapıldığını söyleyerek, şöyle konuştu:
 
"Göreme'mizdeki bu yapılaşma yetkili kurum ve kuruluşlar, belediyemiz tarafından incelenmiş, aynı zamanda ruhsatı verilmiştir. Yalnız bu noktada hem ulusal hem de yerelde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sanki bölgede kaçak yapılaşma varmışçasına insanlara suçlama, çamur atma gibi yapılan şeyler doğru değil. Bu yapılan yer imar planı içinde yer alıyor. Belediyemiz mimar ve mühendisleri tarafından projeler incelenerek, kurumların görüşleriyle birlikte sonuçta alınan yapı ruhsatıyla birlikte inşaat başlamıştır."
 
 
“İmar planı içinde”
 
Göreme'de kentsel sit alanı içinde kaçak yapılaşmaya müsaade etmediklerini ifade eden Başkan Cingil, "Eğer yapanlar da varsa kaçak yapılaşmayla ilgili gerekli kurumlar yasal çerçevede gerekli işlemleri yaparlar. Şu anda konu olan yerle ilgili herhangi bir kaçak yapılaşma yok. Burası imar planı içindedir. İmar planı uygulanırken yetkili kurum ve kuruluşlarca da bu yapı planı onaylanmıştır. Oradaki vatandaşın yeri hangi şekilde kullanması gerekiyorsa, ticarettir, konuttur, meseleyle ilgili o konuda da ruhsatı kendisine verilmiştir."
 
 
Otel sahibi ne diyor
 
İnşası süren otelin sahibi M.K. ise otelin bodrum ve zemin kat üzerine 1 kat çıkılarak yapıldığını söyledi.
 
M.K., "Biz bu inşaata başlamadan önce tüm mercilerden gerekli evrakları tamamladıktan sonra başvurumuzu yaptık ve inşaata başladık. Burada otel inşaatımız var. İnşaatımız doğaya kesinlikle uygundur. Yapı Denetimden, Göreme Belediyesi'nden, Tabiatı Koruma Varlıklarından, Müze Müdürlüğünden gerekli izinleri alarak, inşaata başladık. Yaklaşık 3- 5 ay içinde inşaatı tamamlanacak.  Herhangi bir ters durum yok" diye konuştu.

 


12-02-2019 09:16

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
metinsert
13-02-2019 09:16
kapadokya yı bekleyen onemli tehlike
olanlara sadece cok yazik diyorum, maalesef kapadokya dejenere oluyor. diger bir tehlikeye dikkat cekmek istiyorum. bu cok onemli, aldigim bolgesel duyumlara istinaden belirtmek istiyorum , bolgede gerek peri bacalarinda, antik yerlesim yerlerinde ve vadilerde kendi kendine cokmeler olmaktadir. bunun nedeni ise kapadokyada kuru havanin yerine alan nemli havadir. nemlenen kapadokya kayalari direncini kaybetmektedir, bu nedenle cokmektedir. dsi tarafından bolgede yapilan golet ile ekolojik denge bozulmus ve subtropikal bir iklime gecisle de bu nem artisi goletin buharlasan suyundan kaynaklanmaktadir. artan nem ile cokmeler devam edecek, bu yapilan magara otelleri ve diger kaya icine oyulan yerlesimleri etkileyecek, facialara neden olabilecektir. bu konuda cevre bakanligi, turizm bakanligi ve diger yetkili makamlarin dikkatini cekiyorum , onumuzdeki on yillarda kapadokya sihrini kay bedebilir.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar