17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
ANTALYA'NIN İLK 5 YILDIZLI OTELİ TALYA ÇÜRÜYOR
Bir zamanlar turizmin gözde otelleri arasında yer alan Divan Talya Otel hızla çürüyor. 38 yıl önceki şaşasından eser kalmayan otel 5 yıldır atıl biçimde bekliyor.

 

 
Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli unvanını taşıyan, bir zamanlar turizmin gözde otelleri arasında yer alan Divan Talya Otel hızla çürüyor. 38 yıl önceki şaşasından eser kalmayan otel yaklaşık 5 yıldır atıl biçimde bekliyor.
 
1975 yılında hizmete açılan ve 204 odasıyla 38 yıl boyunca Antalya’nın ilk 5 yıldızlı oteli olarak hizmet veren Divan Talya Oteli çürüyor. 55 milyon dolara mal olacak yenileme gerekçesiyle kapılarını kapatan otel, son müşterisini 2013 yılında kabul etmiş fakat 1987 yılında sonradan yapılan son 2 katla ilgili ortaya çıkan hukuki sorunlar nedeniyle süreç bir türlü tamamlanamamıştı.
 
Yalnız güvenlik kaldı
 
Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, yaklaşık 5 yıldır atıl biçimde bekleyen tesise ait ana binanın duvarlarındaki yıpranmalar artık gözle görülür hale geldi. Yine tesise ait falez kısmındaki yapılar da tıpkı bir viraneyi andırırken, çevre ve peyzaj bakımı da yapılmayan otelin 38 yıl önceki şaşasından eser kalmadı. Yerli ve yabancı 3 milyon 200 bin misafire ev sahipliği yapan, 4 binin üzerinde personel yetiştirilen otelde şu an sadece tek bir güvenlik görev yapıyor.
 
Vehbi Koç burada yaşamını yitirmişti
 
38 yıllık geçmişiyle Antalya’da turizm tarihinde önemli bir yere sahip olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrıcalıklı bir tesisti. Çünkü Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında vefat etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutuluyordu.
 
Yargı süreci
 
Divan Antalya Talya Otel binasının, ekonomik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle yıkılıp, yeniden inşa edilmesi gündeme gelmiş, otelin son iki katı ile ilgili mahalle sakinleri Abdullah Saraçoğlu, Yaşar Süzen, Lale Çalık Sarper ve Naciye Şule Sözen’in açtığı davayı değerlendiren mahkeme, imar planlarını iptal etmişti. Mahalle sakinleri sonradan yapılan iki katın denizden gelen rüzgârı ve güneş ışığını kestiğini savunmuştu.
 

12-03-2019 08:09

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
15-03-2019 20:38
SAYIN KOÇ AİLESİ
sayın Koç ailesi Türkiyenin yetiştirdiği en nadide ailelerinden biridir. Uzatmadan Sayın Rahmi Koçtan ricamdır. Allah rahmet eylesin insan gibi İnsan mekanı cennet Mustafa Koç için burayı adıyla anılmak şartıyla bu binanın yıkılarak gençlere ilim ve bilim merkezi haline getirmesini arz ediyorum. Rahmetli yaşasaydı bu fikre inanırdı. lütfen bunu hayata geçirin. Rahmetlinin gülen gözleri mavi Akdenizde parlasın . Saygılarımla
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar