22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
İNGİLTERE'NİN BREXİT ÇIKMAZI BİRLEŞİK KRALLIK DAĞILABİLİR
İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılacağı koşulları düzenleyen Brexit anlaşması İngiltere parlamentosu tarafından bir kez daha reddedildi...

 

İngiltere'de Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı anlaşma bir kez daha İngiliz parlamentosunda oylandı.
 
Theresa May'in Brexit anlaşması Avam Kamarası tarafından 149 oy farkla reddedildi. 242 vekil anlaşmadan yana oy kullanırken, 391 vekil anlaşmanın aleyhinde oy kullandı.
 
Theresa May'in AB ile vardığı anlaşmanın reddedilmesinin ardından İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılması seçeneği arttı
 
May'in anlaşmasının reddedilmesinin ardından, İngiliz parlamentosu 13 Mart'taki oturumda 'anlaşmasız ayrılık' seçeneğini oylayacak. Anlaşmasız ayrılık seçeneği onaylanırsa, İngiltere 29 Mart'ta anlaşmasız bir şekilde AB'den ayrılacak. Parlamento anlaşmasız ayrılığa karşı çıkarsa, 14 Mart'ta Brexit'in ertelenmesi oylamaya sunulacak.
 
Geçtiğimiz ay parlamentoya gelen anlaşma 230 oy farkla reddedilmiş ve bu İngiltere tarihindeki en büyük parlamento yenilgisi olarak kayıtlara geçmişti. İngiliz vekiller, anlaşmada yer alan ve Kuzey İrlanda sınırında fiziki sınır oluşturulmasını engelleyen 'tedbir maddesi' nedeniyle anlaşmayı reddetmişlerdi. 
 
Brexit Birleşik Krallığın dağılmasına neden olabilir
 
Birleşik Krallık'ın Kuzey İrlanda çıkmazını ve Brexit sonrası bölgede yaşanabilecek olası gelişmeler ve tehlikeleri değerlendiren Dublin City Üniversitesi'nden Doç. Dr. Donnacha Ó Beacháin konunun krallığı dağılmasına neden olabileceğine  değinerek şunları sölüyor:
 
Brexit'in Birleşik Krallık'ın dağılmasına neden olması çok muhtemel. İskoçya, 2014'te Birleşik Krallık'ın içerisinde kalmaya Avrupa Birliği'nden uzaklaşmamak için ikna olmuştu. Meclisleri ve büyük oranda verdikleri AB'de kalalım oyu ve çıkarları Brexit sürecinde Londra'daki azınlık hükümeti tarafından görmezden gelindi. İkinci bir bağımsızlık oylaması İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan ayrılmasını sağlayabilir.
 
Kuzey İrlanda'da ise azımsanmayacak sayıda insan, yüzde 25'in üzerinde, Brexit'in bir sonucu olarak olası bir referandumda birleşik İrlanda için oy kullanacağını söylüyor. Demografik değişimleri de düşününce, birçok kişi gelecek 10 yılda Kuzey İrlanda'da bir sınır oylaması bekliyor. Bu da birleşik İrlanda referandumu için yolu açabilir. İskoçya ve Kuzey İrlanda olmadan Birleşik Krallık olmaz.
 
İrlanda adasında şu anda iki ayrı yönetim var ama bunların birinden diğerine geçmek için herhangi bir sınırdan ve kontrol noktasından geçmiyorsunuz. İrlanda ile Kuzey İrlanda arasındaki 500 kilometrelik sınırda, şu anda görünmez olan 300 sınır noktası bulunuyor. Bunu Avrupa Birliği'nin doğu sınırıyla ve komşu devletlere geçilebilen 137 sınır geçişiyle kıyaslayın. 'Sert sınır' fiziksel bir altyapıyla birlikte görünür bir sınır hattı getirecek. İngiltere'nin AB'den sert ayrılığı, İrlanda'da sınır kontrolleri uygulanması konusunda daha büyük riskleri beraberinde getiriyor.
 
Backstop, tüm koşullar altında İrlanda adasında görünür bir sınırın yeniden inşa edilmeyeceğini garanti eden bir sigorta politikasıdır. İngiliz hükümeti mevcut görünmez sınır politikasını sürdürme sözüne bağlı olduğunu söylese de, ortak pazar ve gümrük birliği dışında kalmak yönünde belirlenen 'kırmızı çizgiler' bunu imkansız kılıyor.
 
Theresa May ve Muhafazakar Parti'nin çoğunluğu bunu biliyor. Bu nedenle, sınırdaki durumun iyi tanımlanmamış 'teknolojik çözümlerle' devam edeceğini söylediler. 
 

13-03-2019 01:43

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar