26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
"HOLİSTİC TATİL, TÜRKİYE'NİN TURİZM MODELİ OLABİLİR'
Cem Kınay: "Türkiye'nin turizmde yeni bir manifestoya ihtiyacı var. Bize yeni bir hikaye lazım. Güneş, deniz, kum, doğa, tarih, kültür, sanat, müzik ve sporun birbirleriyle birleştiği bir tatil biçimi olan Holistic tatil Türkiye için çok uygun bir konsept olabilir."

 

 
Türkiye’nin yılın 123 ay turizm yapılan destinasyan olması konusunun sık sık gündeme getirildiği ancak bunun nasıl olabileceğinin konuşulmadığı belirtiliyor.
 
Kısa adı POYD olan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği’nin, olağan aylık toplantısında konuşan Cem Kınay, dünya turizmindeki gelişmeler ve değişen turist profilini anlatırken Türkiye’nin turizmde yeni bir senaryo yeni bir hikayeye gereksinimi olduğunu söyledi
Antalya Kemer’deki Barut Hotels ev sahipliğinde yapılan toplantıda konuşan Kınay şu konular üzerinde durdu:
 
- Türkiye dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri haline geldi. Antalya ise her şey dahil ve deniz-güneş-kum ile Türkiye turizminin kalbi konumunda.
 
- Antalya, dünyada en çok 5 yıldızlı oteli bulunan ülke durumunda. Tur operatörü odaklı bir destinasyon olan Antalya'ya turistler charter seferler ile geliyor.
 
- Antalya birçok ülkeden turist ağırlıyor ancak ağırlıklı olarak Rusya ve Almanya pazarı ile ilerliyor.
 
- Türkiye güçlü bir turizm markası ama kültürel açıdan bakıldığı zaman Anadolu çok büyük bir zenginliğe sahip.
 
- Her şey dahil ile işi buraya kadar getirdik artık sınıf atlamalıyız. Türkiye'nin bütün özelliklerini Holistic tatil ile sunabiliriz. Ürün ve stratejimizi değiştirmeye başlamalıyız.
 
- Türkiye, birkaç destinasyonunu satan bir ülke olmaktan çıkıp tüm ürünlerini satabilmeli.
 
- Holistic tatili her ülke yapamaz. Türkiye Holistic tatil sunabilecek ender ülkelerden biridir.
 
- Dünya turizmi teknolojik ve dijital bir değişim yaşıyor. Aynı zamanda dünya turizmi yerelleşme, öze dönüş ve geçmişi bugüne taşıma trendlerini yaşıyor.
 
- Türkiye her şey dahil ile misafirlerine suni ürünler sunuyor. Ancak dünyadaki trend ise doğal ürünlerdir.
 
- Her insan artık dijitalleşiyor. Bunun avantajlarından yararlanmalıyız. Her insan artık dijital dünyada bir marka haline geldi.
 
- Dünyada 1,2 milyar insan seyahat ediyor. Bu rakam gelecekten 2 milyara çıkacak. Yeni turizm deneyimleri isteyen dünya vatandaşları yani dijital göçebelere hazırlıklı olmalıyız.
 
- Değişime ayak uydurmalıyız. Biz 3. Yaş grubuna hizmet veriyoruz ancak artık onların torunlarına hizmet vermeye başlayacağız.

- Milenyum seyahatleri yükseliyor. Yeni turist profilinin hayatları, Instagram fotoğrafı çekmekle geçiyor. Tatilleri boyunca tek otelde kalmıyorlar, birçok otelde kalıp farklı yerleri gezmek istiyorlar. Çünkü bu insanlar yaşadıkları farklı deneyimleri sosyal medyada paylaşmak istiyorlar.
 
- Farkındaysanız uluslararası otel zincirleri yeni yeni markalar hayata geçiriyor. Biliyorlar ki yeni nesil seyahat severler Marriott veya Hilton'da kalmak istemiyor.
 
- Lezzet seyahatleri en önemli çekim noktası haline geldi. Çünkü koklayıp tadarak deneyimlemek istiyorlar. Her yerde aynı büfeyi görmek istemiyorlar.
 
Gezginler artık kusursuz, kişiselleştirilmiş deneyimler istiyorlar. Bu konu bizim en önemli noktalardan biridir. Bu konuya kafa yormalıyız. Cost'ların arttığı bu dönemde fiyatlarımızı artırmak için misafirlerimize sunacağımız yenilikler bulmalıyız.
 
- Misafirlerimize; Teknoloji ve dijital odaklı deneyimler, kültür odaklı deneyimler, doğa odaklı deneyimler, lezzet odaklı deneyimler, spor odaklı deneyimler, event odaklı deneyimler ve wellbeing odaklı deneyimler sunabiliriz.
 
- Kültürel anlamda çok zengin bir yapıdayız. Tatil ve kültürü birbirine adapte ederek misafirlerimize sunmalıyız.
 
- Spor turizmi konusunda çok geliştik ama daha da gelişebiliriz. Golf, Antalya turizminin önemli bir silahı haline geldi.
 
- Event odaklı deneyimler konusunda çok zayıfız. Dünyanın en önemli evetlerini keşke Antalya'da yapabilsek. Antalya'da bir film festivali var ama bunu otelciler sahiplenmedi. Dünya kabul etti ama otelciler edemedi.
 
- 12 ay turizmi konuşuyoruz. Sadece deniz, kum ve güneşle olmaz. Antalya, birçok deneyim sunabilen bir şehir ama bu konuda adımlar atmalıyız.
 
- Dünyada paylaşım ekonomisi büyüyor. İlerde oteller odalarını iki farklı kişiye vermeye başladığı zaman şaşırmayız.
 
- Dünyadaki değişim Türkiye'de de hızlanacak. Siz de bu değişime hazır olun.
 
- Türkiye'nin yeni bir manifestoya ihtiyacı var. Bize yeni bir hikaye lazım.
 
- Tarihi ve doğayı koruyun ve yaşatın. İnsan ol ve insanı akıllı eğitin.
 
- Güneş, deniz, kum, doğa, tarih, kültür, sanat, müzik ve sporun birbirleriyle birleştiği bir tatil biçimi olan Holistic tatil Türkiye için çok uygun bir konsept olabilir.
 
 

10-04-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar