17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
PRONTOTOUR 25. YILINDA İÇ TURİZMDE ATAĞA GEÇTİ
Yurtdışı turlar alanındaki çalışmaları ile bilinen Prontotour, iç pazara yönelik özellikle kültür turları ceşitlerini artırarak bu alanda atağa geçti....

 

Prontotour, iç turizm pazarında atağa geçiyor. Şirketin toplam cirosu içinde şu anda yüzde 5 olan iç turizm pazar payını üçe katlayarak yüzde 15’e çıkaracak.
 
 
Pronto Tour’un 25. Yılı veliesiyle Kazdağları Ramada Otel’de düzenlediği basın toplantısında yeni hedef ve çalışmaları konusunda bilgi veren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran bu yıl yurdışı turlarında yüzde 20 artış beklediklerini söyledi.
Kıyı bölgelerindeki fıyat artışı kültür turlarına yöneltiyor
 
 
 
Onaran, geçen yıl girdikleri iç turizm pazarında büyüme kararı aldıklarını belirterek şunları söyledi:
“İç pazarda büyümemizi kültür turları ağırlıklı olarak gerçekleştireceğiz. Bu yıl yurtdışından talebin artması üzerine özellikle kıyı bölgelerindeki otellerin iç pazar fiyatları yükseldi. Kıyı bölgelerdeki fiyat artışı bir kesimin tatilini kıyı bölgeler yerine kültür turları bölgelerine kaydırdı.
 
Biz de bunu dikkate alan bir program yaptık. 2019 yılında iç pazarda büyüme hedefimizi kıyı bölgeleri yanında bu eğilimi de dikkate alarak yaptık.
 
Yurdışı turları Tl üzerinden ve daha ucuz
 
Dövizdeki artış nedeniyle artan yurtdışı fiyatlarını da tatilciler lehine olacak yeni düzenlemelerle dengelediklerini söyleyen Onaran yurtdışı turlarını TL olarak verdiklerini, Anastasia Gemisi’nin Türkiye satış yetkisini aldıklarını, gemi sahiplerinin  de desteği ile çok özel fiyatlı paketler hazırladıklarını belirterek şunları söyledi:
 
“Döviz kurlarındaki hızlı hareketlerden dolayı 2018’in zor bir yıl oldu. Ekim ayından itibaren satışlarımız yükseldi. Son 6 ayda istikrarlı bir artış trendi yakaladık. 2018 yılını ciro bazında yüzde 10’luk artışla kapadık. Kişi sayısı azalsa da döviz kurundaki yükselme ile TL olarak gelirlerimiz arttı. Bazı pazarlarda çift haneli büyüdük. Ürünlerimizi çeşitlendirmeye devam edip, yurt içi kültür turlarında hedeflerimizi de büyüttük.
 
Yurtiçi turlar üç kat arttı
 
Ana destinasyonlarda gerilemeler oldu. Bazılarında çift haneli düşüşler görüldü. Son çeyrekte ise satışlarımız yükseldi. Kişi sayısı anlamında Kıbrıs’ta yüzde 33, Kapadokya’da yüzde 20, Karadeniz’de yüzde 28’lik büyümeler kaydettik. Kars turlarındaki büyümemiz ise yüzde 121’e ulaştı. Yurt dışı pazarlarda da gemi turu ve Pronto Plus’da büyüme hızımızı koruyup, Maldivler’de yüzde 61, Ukrayna yüzde 40, Orta Doğu’da yüzde 24 artış kaydettik.” 
 
Gemi turları
 
Prontotour Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol da dünya denizleri ile kişiye özel tatili çeşitlendirdiklerini belirterek “Yurt içi kültür turlarındaki hedeflerimizi büyütmenin yanı sıra, yurt dışında kültür tatili ile deniz tatilini de bir araya getirdik. Yurt dışındaki kıyılarda yurt içinden daha ucuz deniz tatili yapma imkânı oluşturduk. Ve tabii yurt içi kültür turlarında hedeflerimizi büyüttük” dedi. 
 
Yurtdışı için rezervasyon35 günden 90 güne çıktı
 
Erol “Bizimle seyahate çıkan gezginler eskiden tatili 35 gün öncesinden alıyordu. Günümüzde ise 90 gün öncesine kadar yaklaştı. Gezginlerin yurt dışı tatillerini 55 gün daha erken alıyor olması, seyahat severlerin daha da bilinçlendiği ve erken satın alımın önemini kavradığını gösteriyor” diye ekledi.
 
Yurtiçi ve yurtdışında çeşitlilik
 
Prontotour Yurt İçi Turlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel de , şirketin 1994 yılında işe İtalya turlarıyla başladığını belirttikten sonra şöyle konuştu: “Prontotour günümüzde 1.200 acentesi olan, birçok ilki gerçekleştiren, seyahat trendleri belirleyen lider tur operatörü konumunda. Bu yıl ofisimizi yeni yerimize taşıdık. Grup şirketlerinden ProntoMICE ve Binovist aynı yer, aynı binada bir araya getirdik. Bu durum, bize iletişimde büyük avantajlar sağladı. Prontotour’un ana işi kültür turları yapmak. Bunu ağırlıklı yurt dışında yapıyordu. Şimdi bu vizyona yurt içi turlarını da ekledik. Pazarda olmayan pek çok ürünü Prontotour’da görebilirsiniz. Ürün çeşitliliğine önem veriyoruz. Yurt içi kültür turlarında da lider olmayı amaçlıyoruz.”
 

14-04-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar