27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
ÇİFTE REZERVASYONDA UÇAK YOLCUSU NE YAPMALI
Elinde bileti olduğu halde havayolunun çifte rezervasyon nedeniyle uçamayan yolcuların ne yapacakları konusunda bilgilendirilip talep edilecek hakla güncellendi.

 

Elinde bileti olduğu halde uçamayan yolcularla ilgili sorunların artması üzerine konuyla ilgili düzenlemeler güncellenerek yolcuların böyle bir durumda talep edecekleri haklar konusunda uyarıldı.
 
Konuyla ilgili yapılan açıklamada, bir koltuğun iki kişiye satılması olarak tanımlanan çifte rezervasyon uygulamasının havayolu şirketlerinin boş koltuk olasılığını azaltmak amacıyla yaygın biçimde kullandığı belirtilerek, bundan yolcunun zarar görmemesi gerektiği belirtiliyor.
 
Çifte rezervasyon durumunda yolcunun hakları
 
Açıklamada özellikle işadamlarının önemli randevularını bu yüzden kaçırmaları halinde havayolu şirketinin işadamının bu yüzden uğradığı zararı da karşılamak zorunda olduğuna işaret edilerek, çifte rezervasyon durumunda havayolu şirketlerinin. mümkün olan en kısa sürede yolcuyu uçurmak zorunda olduğu belirtiliyor.
 
Yolcunun gideceği yere o gün uçak olmayıp ertesi gün uçulacaksa havayolu şirketi yolcunun otel konaklamasını yemek, telefon görüşmesi ve havaalanı transferleri gibi bütün giderlerini karşılamak zorunda.
 
AB yolcu hakları yönetmeliğine göre çifte rezervasyon nedeniyle uçulacak yer bir AB ülkesinde başlar veya biterse ödenecek tazminat miktarı seyahatinizin uçuş mesafesine göre (1.500 kilometreye kadar) kısa mesafe için 150 avro, 3000 kilometreye kadar olman yerler için 250 Avro, uzun mesafeli uçuşlar için ise havayolunun ödtemesi gereken tazmiunat 400 ile 600 Avro arasında değişiyor.
 
Açıklamada havayolu şirketlerinin çifte rezervasyon durumunda genellikel yolcuyu şikayetten vazgeçirmek için ikna etmeyi tercih ettiği bunun için de çeşitli olanaklar sunduğu, işadamlarının tazminat almak için şikayetten vazgeçmediği, öğrencilerin ise o anda teklif edilen seçenekleri kabul ettiği belirtiliyor.
 
Açıklamada havcayolu yöneticilerinin teklif ettiği öneriyi kabul edenlerin daha sonra şikayet etme hakları olmadığı anımsatılıyor.
 

18-04-2019 11:01

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar