27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
FOUR SEASONS, 'MASA ÖRTÜSÜ ÜCRETİ İLETİŞİM HATASINDAN'
İstanbul Beşiktaş'taki Four Seasons oteli, restoranda yemek yiyenlerden kişi başına 30 TL sandalye örtüsü ücreti alınmasının yanlış tercümeden kaynaklandığını söyledi.

 

‘Sandalye örtüsünden ücret almaya başladı’ haberleriyle gündeme gelen İstanbul Beşiktaş’taki Four Seasons Oteli’nden konuya ilişkin açıklama geldi. Kuverin tüm dünyada uygulandığı belirtilen açıklamada, olayın bir tercüme hatası ve eksik iletişimden kaynaklandığı belirtiliyor.
 
Four Seasons’un açıklaması şöyle:
 
Four Seasons olarak mükemmel konuk deneyimi yaşatmak daima varlığımızın özünde yer alır ve almaya devam edecektir. Misafirimize terastaki kuver/servis ücretini yeterli şekilde iletememiş olmamız son derece talihsiz bir durum olmuştur.
“Kuver/servis ücreti” ülkemizde ve dünyadaki otel ve restoranlarda yaygın olarak uygulanmaktadır. 
 
Burada sorun, “chair cover charge” kelimesinin yanlış olarak “sandalye örtüsü parası” şeklinde tercüme edilmiş olmasıdır ve durum kesinlikle bu değildir. Doğru terminoloji “kuver” olup Türkiye’de ve dünyanın pek çok yerinde uygulanmaktadır.
Bizim durumumuzda, “kuver” her konuğa şişe su, meyve suyu, kurabiye veya çerez ikramını kapsamaktadır.
 
Misafirimizin otelimizi ziyareti sırasında olumsuz bir deneyim yaşaması bir talihsizlik olmuştur. Bunun nedeninin bizden kaynaklanan yetersiz iletişim olduğuna inanıyor ve içtenlikle özür diliyoruz.
 
Küresel yaklaşım demişlerdi
 
Otel yetkilileri uygulamanın bazı yerlerde bunun kuver ücreti diye adlandırıldığını,  “bunun dünyanın her yerinde olan küresel bir yaklaşım" olduğunu savunarak, uygulamanın yeni olmadığını, geçen yıl da "sandalye ücreti"nin alındığını açıklamışlardı.
Yetkililer Boğaz'da yoğun talep gören otelin bu bölümünde en iyi hizmeti sağlamak için sandalye ücreti"nin nisan-ekim ayları arasında dış mekânda oturan müşterilerden bu ücretin alındığını söylemişti.
 
Konu nasıl gündeme gelmişti
 
Ailesi ile birlikte Four Seasons’da yemek yiyen Avukat Ersan Taştekin hesabı ödemek istediğinde gelen fişte 'Chair Cover Charge' (Sandalye örtüsü ücreti) adı altında kişi başı 30 TL alınmasını geri almak için Beşiktaş Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurdu. 
Taştekin yaşadığı olayı şöyle anlattı: "Four Seasons Oteli'ne bir şeyler içmek için gittik ve her zaman bulunduğumuz deniz kenarındaki kafeye annem, eşim ve kızım ile birlikte dört kişi olarak oturduk. Çay, kahve içtik, tatlı yedik hesabı istedik ve bize 'Chair Cover Charge' (Sandalye örtüsü ücreti) adı altında kişi başı 30 TL ek ücretle birlikte olmak üzere toplam 295 TL hesap getirdiler." Otelin kendisine bu konuda uyarı yapmadığını,  Four Seasons Otel'in Boğaz'da yer alan Beşiktaş'taki restoranında adisyona "sandalye örtüsü ücreti" eklendi. 
 

19-04-2019 09:02

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar