21.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
BAĞLIKAYA : BOOKİNG COM İLE İLGİLİ ÖZEL BİR DURUM YOK
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya,Bahattin Yücel'in Bakan Ersoy'un Booking Com'u dijital kapitülasyon olarak tanımlamasını nasıl değerlendirdiği sorusunu yanıtlarken, 'Google da sonuçta yurt dışında faturalandırılıyor. Burada vergi falan vermiyor' dedi

 

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB TV’de Cemal Kızıltan’ın sorularını yanıtlarken aralarında Booking. Com’un Türkiye’de yaşaklanmasının da olduğu çeşitli konularda açıklamalar yaptı.
 
Kızıltan’ın Bahattin Yücel’in turizmgazetesi’nde yayınlanan sektör geneli ve kamuoyunda geniş yankı bulan ETS’nin sahibi iken bakan olan Mehmet Ersoy’un bazı çalışmalarına yönelik soruları hakkında Firuz Bağlıkaya’nın ne düşündüğünü sordu.
 
Kızıltan’ın Yücel’in yazısında gündeme getirdiği, ‘’Doğrudan tüketiciye ulaşılmasına olanak veren uluslararası rezervasyon ağlarına erişimin yasaklanmasını savunan, bu kuruluşları “digital kapitülasyon” peşinde olmakla suçlayacı beyanların nedeni, çoğunluk hisseleri Sayın Bakana ait şirketler adına haksız rekabet oluşturma amaçlı olabilir mi?’’ sorusuna Bağlıkaya şu yanıtı verdi:
 
 
Google da yurtdışında faturalandırıyor
 
‘’Bu konu çok uzun süredir gündemde, Booking.com ile ilgili konu. Burdaki mesele, tıpkı Booking.com gibi yurt dışında vergilendirilmiş başka şirketlerin çalışmaya devam etmesi. Bunlarla ilgili neden bir şey yapılmadığıyla ilgili. Google da sonuçta yurt dışında faturalandırılıyor. Burada vergi falan vermiyor. Bizim yasamızın içinde haksız rekabetle ilgili maddeler var. (...). Bu madelerin gereği neyse ancak yasa çıktıktan sonra konuşulur. Burada Booking.com’a özgü bir şey yok.’’ 
 
Otellere havaalanından transfer hakkı
 
Kızıltan, bağlıkaya’ya 1618 sayılı yasada yapılacak değişiklik kapsamında ‘’Otellere transfer hakkı getirileceği’’ şeklindeki duyumları nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu şöyle yanıtladı:
 
‘’ Böyle bir konu konuşuldu ama bizim yasa taslağımızda böyle bir şey yok. Ama ben bakan beyin de böyle bir şeye müsaade edeceğini bilmiyorum. Yasa taslağının son hali elimize ulaşmadığı için bilemiyoruz. Böyle bir konuşma oldu ve biz de eleştirilerimizi ve kaygılarımızı ilettik. İsteğimizin makul karşılandığını düşünüyorum. Bunun aksi, 1618’i kökten yok etmektir. Çünkü o çok temel bir şey. Seyahat acentelerinin transfer hakkı tek olarak yaptığı en önemli işlerden bir tanesi. Binlerce acenteyi direkt ilgilendiriyor. Dolayısıyla bakanımızın böyle bir şeye izin vereceğini düşünmüyorum.
 
1618 değişiklikleri konusunda bakan ile anlaşamıyoruz
 
Yasayla ilgili olarak Bakanlıkla anlaşamadığınız maddeler var mı sorusuna şu karşılığı verdi:
 
İşin bir tarafı bakanlık, diğer tarafı TÜRSAB. Her konuda yüzde yüz mutabık kalacağız diye bir şey yok. Acenteciliğe giriş ücreti konusunda hala netleşmemiş, mutabık olmadığımız bir konu var. Aidatlar konusunda mutabık olmadığımız bir konu var. Bizim seçim öncesi verdiğimiz sözler doğrultusundaki talebimiz var. Giriş ücreti konusunda TÜRSAB’ın teklifi 400 bin TL, bakanımızın önerisi 250 bin TL. Onun haricinde paket tur tanımı ile ilgili birbiriyle tam örtüşmeyen kelime bazında şeyler var. Biz paket turun tanımının bizim yasamızda da yapılmasını talep ediyoruz ama bakanlık Ticaret Bakanlığı’nın yasasında tanımlanmış şeye atıfta bulunmak istiyorlar.
 

20-04-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar