27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
"İSTANBUL HAVALİMANI 2023'TE 100 MİLYON YOLCU İLE 100'LER KULÜBÜNDE OLACAK"
İGA Genel Müdürü Samsunlu: ' İstanbul Havalimanı'nda toplam 63 havayolu şirketi uçuş gerçekleştiriyor. Amacımız bunu önümüzdeki 5 sene içerisinde 100'e ulaştırmak. Yabancı havayollarının hepsi burada da başladı.'

 

 
İstanbul yeni havaalanının işletme şirketi ÎGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu, Atatürk havaalanından taşınmanın dünya çapında büyük bir operasyon olarak kabul edildiğini operasyonun başarıyla tamamlandığını söyledi…
 
İstanbul yeni havaalanının işletme şirketi ÎGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu havaalanında düzenlediği basın toplantısında, tam kapasite ile faaliyete başladıkları 15 günlük süre içinde ciddi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek. "Dünya havacılık sektöründe 100'ler kulübüne girmeyi hedefliyoruz" dedi. 
 
250 dış hub 300 destinasyon
 
" Dünyada yıllık bazda 100 milyon yolcu trafiğine ulaşan iki havalimanı bulunuyor. Atlanta ve Pekin" diyen İGA İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Hüseyin Kadri Samsunlu şunları söyledi:
 
"Halihazırda yıllık 90 milyon yolcu kapasitesiyle faaliyet gösteriyoruz. İstanbul Havalimanı, 250'si dış hat olmak üzere 300'den fazla destinasyonla dünyadaki en büyük 'hub'lardan biri olacak. 
 
Operasyonda tabii ki sıkıntılar oldu. 
 
Eksiklik yok mu? Tabii ki var. 
 
Fakat 3 sene önce evimi taşıdım, kendimizi rahat hissetmemiz 3 ayı buldu. Bu kadar büyük operasyonda ilk 15 günde havalimanı operasyonları açısından 'Taksilendirme süreci pistlerin yönüyle ilgili Uçaklar indikten sonra yolcunun taksiye ulaşma sürecinde birsıkıntı olduğuna yönelik haberler var.
 
Taksi sorunu
 
Taksiye binme süreleri yaklaşık olarak uçağın yönüne göre 12-13 dakika ile 28-29 dakika arasında değişebiliyor. 
İGA şapkası altında 5 bin500kişi var. Bunun 3 bin 500'ü güvenlik, 2 bini operasyon, ticaret ve destek gruplarıdır. Bu ekiple beraber çok iyi bir başlangıç yaptığımızı düşünüyoruz. 
 
İstanbul Havalimanı'nda günlük bin 180 iniş-kalkış gerçekleşiyor. 6-14 Nisan 2019 tarihleri arasında toplam 1.5 milyon yolcu seyahat etti. Bu, günlük 150-200 bin kişiye tekabül ediyor. Yaz aylarında bin 600-bin 700'ü görmeyi bekliyoruz. 
Beklenen güçlü turizm sezonu bizi ciddi olarak destekler. 20 Nisan 2019 Cumartesi günü itibarıyla Atatürk Havalimanındaki gerçekleşen pick uçuşlar İstanbul Havalimanı'nda gerçekleşecek. Şu anda 35 iniş ve 35 çıkış olmak üzere saat başına 70 uçuş sınırlaması var. 
 
Haevaalanı camisi yanında 40-50 mescid var
 
Havalimanı camii yıl sonunda bitecek Havalimanında irili ufaklı 40'tan fazla mescit bulunuyor. 2-3'ünde de Diyanet Bakanlığı'ndan görevli hocalar bulunuyor. Büyüklükleri kadın ve erkek ayn olmak üzere 400-500 kişiyi bulan mescitlerimiz var. 
 
Meydan ortasında Cuma namazı
 
Geçtiğimiz hafta ilk Cuma namazında bir taleple karşılaştık. Açıkçası ihtiyacın ne olduğunu görebilecek bir data yoktu elimizde. Geçtiğimiz hafta da bilmediğimiz bir talebe cevap vermek için bizim bilgimiz dahilinde bir mekan kurduk. Bu cumadan itibaren ise ibadetin gizliliğine uygun bir şekilde terminalimiz içinde bir mekan oluşturduk. 
 
İstanbul Havalimanı'nda toplam 63 havayolu şirketi uçuş gerçekleştiriyor. Amacımız bunu önümüzdeki 5 sene içerisinde 100'e ulaştırmak. Yabancı havayollarının hepsi burada da başladı. 
 
Duty free'de 53 bin metrekare alanımız var, 35 bini açıldı. Yiyecek içecek alanında 34 bin metrekarelik alanımız var, 16 bini açıldı. Toplam açılan mağaza sayısı 46.
 
Temmuz sonu itibarıyla da 55 farklı noktada hizmet verilmeye başlanacak. İmtiyaz verdiğimiz şirketin, yıl sonunda yüzde 85'ini dolduracağım düşünüyoruz. İç hatmlarda mağazalarda yüzde 60 doluluk oranım var. 
 
Anons sistemi
 
Yolcuların uçak saatine zamanında yetişmesi için 3600 adet bilgilendirme ekranımız var. Bu ekrana gideceğiniz noktaya göre 3 saat önceden bilgileri koyuyoruz. Bu zaman yolcunun bilgilendirmesi açısından yardımcı görevi görüyor. Saatte yaklaşık 60-70 uçuş var. Anlamsız bir anons sistemine girersiniz. 
 

20-04-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar