27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
SRİ LANKA'DA OTELLERE TERÖR SALDIRISI: 290 ÖLÜ 500 YARALI
Sri Lanka'da Paskalya ayinlerinin düzenlendiği kiliseler ile başkent Colombo'da Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine yapılan bombalı saldırılarda ilk belirlemelere göre 290 kişi yaşamını yitirirken 500 kişi yaralandı

 

 
 
 
Sri Lanka Paskalya günü peş peşe 8 terör saldırısı ile sarsıldı. 
 
Sri Lanka'da kilise ve otellere yapılan terörist saldırıda ilk belirlemelere göre 290 kişi yaşamını yitirirken 500 kişi yaralandı. 
Reuters haber ajansı, Sri Lanka'da yedi saldırının meydana geldiğini bildirirken, Anadolu Ajansı da terör saldırılarında iki Türk  yurttaşın da bulunduğunu bildirdi.
 
Paskalya ayinlerinin düzenlendiği Kochchikade’de St. Anthony’s, Katana’da St.Sebastian ve Batticaloa’da bir kilise ile başkent Colombo’da beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine saldırı gerçekleştirildi.
 
Nüfusunun yüzde 70’i Budist olan Sri Lanka’da St. Anthony’s Kilisesi’nde yaşanan saldırı sonrasında ilk belirlemelere göre 207 kişinin öldüğü ve 450 kişinin de yaralandığı açıklandı. Yetkililer henüz saldırıyı kimin üstlendiğine ilişkin bir açıklama yapmadı. 
 
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sri Lanka’da otel ve kiliselere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda 2 Türk vatandaşı mühendis yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirenlerin kimlikleri henüz açıklanmadı. Türkiye’nin Colombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar, Kolombo’daki bir otelde meydana gelen patlamada 2 Türk mühendisinin hayatını kaybettiğini söyledi. Ajanslara bilgi veren Büyükelçi Özçuhadar, patlamalarda yaralı bir Türk vatandaşının olup olmadığı noktasında kendilerine bilgi ulaşmadığını belirtti, hayatını kaybeden Türklerin ailelerine bilgi verileceğini söyledi.
 
10 yıl önce iç savaşı yaşayan Sri Lanka tarihindeki en büyük saldırı sonrasında Başbakan Ranil Wickremenesinghe ulusal güvenlik konseyini toplantıya çağırdı. 
 
22 milyon nüfusu olan Sri Lanka’da halkın yaklaşık yüzde 70’i Budist, yüzde 12.6’sı Hindu, %9.7’si Müslüman ve %7.6’sı Hıristiyan.
Sri Lanka’da geçtiğimiz yıl Hıristiyan azınlığa yönelik 86 saldırı olayı yaşanırken bu yl resmi rakamlara göre Budist rahiplerin müdahale ettiği 26 olay yaşandığı açıklandı. En son 25 Mart’ta bir pazar ayinini dağıtmaya çalışan Budistlerin Hıristiyan azınlığın yanı sıra Müslümanların da dini özgürlüklerine müdahale ettiği belirtildi.
 

21-04-2019 12:48

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar