22.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
SUUDİ ARABİSTAN VİZYON 2030 TURİZM PROJESİNİ HIZLANDIRACAK
70 milyar dolarlık Vizyon 2030 Amaala Projesi için 27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında Dubai'de gerçekleşecek ATM Fuarı'nda yatırımcılara sunumlar yapacak, workshop düzenlenecek....

 

Suudi Arabistan, turizm gelirlerini Hac ziyareti ile sınırlı tutmayan 70 milyar dolarlık Vizyon 2030 Turizm Yatırım Projesi Amaala’yı hızlandıracak.
 
Suudi Arabistan Vizyon 2030 turizm projesini hızlandırırken, şu anda turizmden tek geliri olan hac ve umre ziyaretçi sayısını da yıllık yüzde 5.6 artırmayı hedefliyor.
 
Gayrimenkul şirketi Savills'in Vizyon 2030  projesi ile ilgili hazırladığı rapora göre, Suudi Arabistan, gelecek on yılda kültür, eğlence ve eğlence projelerine 64 milyar dolarlık yatırım yapacak.
 
Yerli ve yabancılar için 3 bin odalı oteller
 
Rapora göre Kızıl Deniz’de gerçekleştirilecek; havalimanı, marinalar, 3.000 oda kapasiteli yeni oteller içeren Vizyon 2030 projesinin ilk aşamasının 2022 yılında tamamlanacak.
 
Projeye göre geçen yıl açıklanan ve Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından gerçekleştirilecek olan proje kapsamında 2028 yılında yerli ve yabancılara açık konaklama olanakları içeren toplam 2.500 oda kapasiteli çok sayıda otel hizmete girecek.
 
Eğlence ve cazibe merkezleri 
 
Suudi Arabistan’ın ülke içindeki kültürel ve eğlence faaliyetlerinde hanehalkı harcamalarını yüzde 2,9'dan yüzde 6'ya çıkarmayı hedeflediği, bu kapsamda Genel Eğlence Kurumu’nun Yaşam Kalitesi Vizyonu Gerçekleştirme Programı (VRP) kapsamında ülke içinde yeni cazibe merkezleri ve rekreasyonel aktiviteler yaratmak istediği belirtiliyor.
 
Suudi Arabistan’nın Vizyon 2030 Kızıldeniz Almaala Projesini Dubai ATM Fuarı’nda yatırımcılara tanıtacak.
 
Raporda Suudi Arabistan’ın Vizyon 2030 projesini, ülke gelirinin yalnız petrol ve Hac Umre’ye bağlı olmamak için uzun vadeli bir proje olarak geliştirdi.
 
Projenin  hedefi
 
Vizyon 2030 projesi ile ilgili olarak raporda şöyle deniyor;
 
“Suudi Arabistan, hızlı bir ekonomik çeşitlilik dönemine girdiğinden ve ülkenin sosyo-ekonomik gelişimi için ileri görüşlü Vision 2030 planı ile ilerlemesini sürdürürken, bu oturum krallığın seyahat, turizm ve ağırlama sektörleri için olumlu yansımaları tartışıyor. Suudi Arabistan  turizm potansiyelini en üst düzeye çıkarmak ve ekonomik katkısını artırmak için atılması gereken adımları tartışmak, otel gelişmeleri, altyapı ve turizm cazibe merkezlerine yatırım çekmek istiyor.
 
Suudiler dini turizm endüstrisini daha da güçlendirmek, aynı zamanda krallığı küresel bir eğlence ve MICE varış noktası olarak haritaya yerleştirmeyi hedefliyor.
 

23-04-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar