17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
CENGİZ, KOLİN, KALYON ARNAVUTLUK HAVAALANI PROJESİNDEN ÇEKİLDİ
İstanbul Havalimanı'nı işleten konsorsiyumda yer alan üç şirket; Cengiz, Kolin ve Kalyon şirketleri, Arnavutluk Hükümeti ile anlaşamadı, Vlora Havalimanı projesinden çekildi

 

 
Üç Türk firması, Cengiz, Kolin ve Kalyon geçen yıl şubat ayında Arnavutluk parlamentosunda onaylandığı halde Vlora Havalimanı’nı projesinden çekildi.
 
Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre, “Arnavutluk’un dünyaya açılan ikinci kapısı” olarak nitelendirilen Vlora kentindeki havalimanı için geçen yıl masaya oturan Cengiz, Kolin ve Kalyon şirketleri, Tiran yönetimi ile anlaşamadı ve ihale sürecinden çekildi.
 
Arnavutluk medyası, Altyapı ve Enerji Bakanlığı yakın bir dönemde tekrar ihale sürecini başlatacağını yazdı.
 
Geçen yıl Şubat ayında Türk şirketlerinin oluşturduğu müzakere grubunun görüşmeleri Arnavutluk parlamentosunda onaylanmıştı. 3’lü konsorsiyum, Vlora Havalimanı’nı 20 yıl süreyle yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirecekti. Arnavutluk hükümeti ise yılda 5 milyon olan turist sayısını bu projeyle 5 yılda 10 milyona çıkarmayı hedefliyordu.
 
Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, kurulacak havaalanının 100 milyon Euro’ya mal olacağını ve 2020’de devreye gireceğini açıklamıştı. Ülkenin halen işletmede olan tek havalimanı olan başkent Tiran’daki Uluslararası Rahibe Teresa Havaalanı, Ekim 2016’dan beri Çin konsorsiyumu tarafından işletiliyor.
 

24-04-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar