27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
BAKANIN ŞİRKETİ ETS'NİN OTELİNİN ÇED TOPLANTISI: ONAY YOK TARTIŞMA VAR
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un şirketi ETS'nin Adalıyalı'da yapmak istediği otel ile ilgili düzenlenen ÇED toplantısına katılanlar proje ile ilgili itirazlarını anlattı...

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet  Ersoy’un şirketine ait olan, Kissebükü Adalıyalı’daki 124 bin metrekarelik alanda inşa etmek istediği “Maxx Royal Bodrum Oteli” için, Mazı Mahallesi’ nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen halkı bilgilendirme amaçlı toplantıya katılanlar proje ile ilgili tepkilerin dile getirdi.
 
 
Çevre Etki Değerlendirme (ÇED)  toplantısına katılanlardan Çiftlik Muhtarı Halil Köse “Toplantının yeri burası olmamalı, Adalıyalı Çiftliğe 6 km uzaklıkta iken siz 30 km uzaklıkta toplantı yapıyorsunuz bu toplantının yeri burası değil , bu toplantı yeniden yapılmalı” derken, diğer katılımcılar “bütün engellere rağmen katılımın yüksek olması ve Mazılı yerel halkın gösterdiği ilgi  de gösteriyor ki, bu otel buraya yapılamaz” dedi.
  
Bodrum Denizciler Derneği’nin  Avukatı ve süreci başından beri hukuken takip eden Betül Cinmen “Buradaki ÇED toplantısını şirket uluslararası kredi alabilmek için yapmak zorunda, aksi halde kredi alamayacak, bu nedenle olumlu ÇED raporu almak istediği için bu toplantıyı yapıyorlar” dedi.
 
 
“İkna olmaya değil, ikna etmeye geldik”
 
Projenin ÇED raporunu hazırlayan çevre mühendisi Mustafa Tel’in  çuval bezi üzerinde yaptığı  sinevizyon gösterisinin sonunda,  Muğla Çevre Şehircilik Müdürlüğü yetkilisi  Bekir Erdoğan “Bakanlıktaki inceleme değerlendirme komisyonuna sizin görüşlerinizi tutanaklara geçirip ileteceğiz” dedikten sonra soru cevap bölümüne geçildi. 
 
İlk söz alanlardan  arkeolog Ayşe Temiz   İnşaat yapılacak alan 2863 yazılı yasaya göre buraya inşaat yapılması yasak ve sakıncalı. Ormanlık alanda cetvelle çizilmiş gibi plan olmaz” dedi.
 
 
 
Temiz’in açıklamasının üzerine proje sorumlusu Mustafa Tel yanıt vermeye çalışınca gerginlik yaşandı.
 
Güney Şirin “Burada ÇED’i hazırlayanın savunma yapmasına gerek yok, halk görüşlerini söyleyecek” dedi.
Rezzan Şebin de “Biz sizleri ikna etmeye geldik,  ikna olmaya gelmedik” dedi.
 

09-05-2019 02:27

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar