27.05.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Ara
Yazarlar

Gezinomi.com


UcakBileti.com Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti seçenekleri ucakbileti.com adresinde.


Haber Detayı
TUI'NİN DE THOMAS COOK GİBİ ZARARI BÜYÜDÜ
Avrupa'nın en büyük turizm şirketler grubu TUI, 2018/2019 mali yılına ilişkin ilk yarı rakamlarını açıkladı...
Turizmgazetesi- Avrupa seyahat pazarının lider grubu TUI, 2018/2019 mali yılının ilk yarı sonuçlarını açıkladı. 
 
TUI Group’un 1 Kasım 2018 – 30 Nisan 2019 tarihleri arasındaki 2018/2019 mali yılı ilk yarısında cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,7 artarak 6,7 milyar avro oldu. 
 
Ancak cirodaki bu artışa karşın grubun Faiz Vergi Amortisman Öncesi Geliri (FAVÖK) ise bir önceki döneme göre yüzde 77 geriledi. TUI Group’un zarar hanesi geçen yıl 169,7 milyon avro iken bu yılın ilk yarısında 300,6 milyon avroya çıktı. Zarar hanesindeki büyümede yan etkenlerin rol oynadığına değinen TUI Group Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Joussen, sonuçların bekledikleri gibi olduğunu söyledi. 
 
“Türkiye’deki yükseliş ikinci yarıya etki eder”
 
TUI’nin mali yılın ilk yarısında zarar hanesinin büyümesinde rol oynayan yan etkenlerin başında İspanya’daki kapasite fazlasının yarattığı düşük marjları gösteren Joussen, büyük artışlar gözlenen Türkiye gibi pazarlardaki yükselişin etkisinin ise yaz destinasyonları olmaları nedeniyle ikinci yarıda görüleceğini kaydetti. Joussen, aynı şekilde rezervasyonların arttığı Paskalya dönemi olan Nisan ayına ilişkin verilerin de üçüncü çeyreğe etki edeceğini belirtti. 
 
Beoing 737 Max etkisi: 200 milyon avro ek maliyet
 
Kazalarla gündeme gelen ve uçuşları durdurulan Beoing 737 Max tipi uçakların devre dışı bırakılmasının da mali sonuçlar yarattığına işaret eden Joussen, bu olayın kendilerine 200 milyon avro ek maliyet yarattığını, Beoing 737 Max’ın bütün bir yaz devre dışı kalması sonucunda ise bu ek maliyetin 300 milyon avro seviyesine çıkacağını ifade etti. Joussen, Mart ayı sonunda yaptığı açıklamada, Beoing 737 Max olayı nedeniyle yıl genelindeki kâr beklentilerini 1,2 milyar avrodan 1 milyar avroya çektiklerini duyurmuştu. 
 
Yaz rezervasyonlarında yüzde 3 gerileme var
 
TUI Group’un açıklamasına göre, 2019 yaz sezonu rezervasyonları da geçen yılın aynı döneminin yüzde 3 gerisinde seyrediyor. Açıklamada, yaz rezervasyonları fiyatlarında ortalama yüzde 1’lik artış olduğuna da işaret edilirken, kâr marjlarının oldukça düşük olduğuna dikkat çekiliyor. 
 
TUI Group açıklamasında, “Grubumuz, entegre faaliyet modeli ve farklı ürünlere yaptığı yatırımlarla yılın ikinci yarısında tatil talebinde önemli bir artış beklemektedir” deniliyor. 
 

15-05-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar