26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
THOMAS COOK YILIN İKİNCİ YARISINDAN DA UMUTSUZ
TUI'nin ardından pazarın ikinci büyük grubu Thomas Cook'un da mali yılın ilk yarısında zararı katlanarak arttı. Yaz sezonu satışlarında da düşüş var. Grup, zararın yılın ikinci yarısında da devam edeceğini öngörüyor. Hisse senedi 22,99'dan 18,52'ye düştü...
Turizmgazetesi- Avrupa seyahat pazarının en büyük ikisi, TUI ve Thomas Cook zararda.
 
Thomas Cook açıklanan ilk yarı mali durum Raporu’nda grubun 2018-2019 ilk yarısında 1,67 milyar Avro olan zararın yılın ikinci yarısında da devam edeceğinin öngörüldüğü belirtiliyor.
 
TUI Grubu da aynı döneme ilişkin raporunda  ciro artışını yüzde  1,7' ile sınırlı kaldığı havayolu işletmeleni ve otelcilik biriminin  gelir ve kârlarda bir düşüş olduğu belirtiliyor.
 
 
Thomas Cook’un ilk yarı cirosu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,4 azalarak 3 milyar 227 milyon pounddan 3 milyar 19 milyon pounda geriledi. 
 
Brexit ve Kanarya’da artan fiyatlar
 
Thomas Cook'un CEO'su Peter Fankhauser, rapor ile ilgili bilgi verirken satışların bir önceki yıl ile aynı düzeyde olduğunu, ancak 
vergi öncesi zararın röt kata yakın (3.8) kat arttığını, 303 milyon Pound olan zararın 1.456 milyar Pound’a yükseldiğini söyledi.
Fankhauser, zararın nedenlerini anlatırken, Brexit ve Kanarya Adaları'ndaki yüksek fiyatlar kış tatillerine olan talebi azaltmasına işaret ederek, "Şu anda, Brexit tartışması, İngiltere'deki birçok tatilcinin yaz için tatil planlarını ertelemesine neden oluyor" dedi.
 
Condor’un satışı Mytravel’in alınması
 
Fankhauser, grubun bünyesindeki havayolu şirketlerinden Condor’un satılmas Mytravel’in satın alınmasının grubun zarar durumunu değiştirmediğini söyledi.
 
Yaz rezervasyonları da geriledi 
 
Thomas Cook’un 2019 yaz sezonu rezervasyonlarının, fiyatların yüzde 9 düşmesine rağmen yüzde 7 azaldığı bildirildi.
 
Thomas Cook’un yaz satışlarında online satışların payı ise yüzde 4 artarak yüzde 50’ye ulaştı. 
 
İkinci yarıdan da umut yok
 
Müşteri davranışlarının önceden kestirilemediği mevcut rekabet ortamının oluşturduğu baskının kâr marjlarını olumsuz yönde etkilemeyi sürdüreceğini söyleyen Fankhauser, mali yılın ikinci yarısını da kayıpla kapatmayı beklediklerini ifade etti. 
 
Borsada hızlı düşüş
 
İlk yarı mali durum Raporu’nun açıklanmasından sonra Thomas Cook'un hisseleri, Londra Borsası'nda yüzde 20 düşüşle  22,99'dan 18,52'ye geriledi.
 
 

17-05-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar