26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ACENTELERLE TUI ARASINDA MÜŞTERİ BİLGİLERİ KAVGASI KIZIŞIYOR
Avrupa seyahat pazarının lider grubu TUI, acentelerin veri tabanındaki müşteri bilgilerini edinmek istiyor. Ancak acenteler buna sıcak bakmıyor
Turizmgazetesi- Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu olan TUI Group, son dönemlerde geliştirdiği “Tüm Kanallar Stratejisi” (Omnichannel Strategie) gereği seyahat acentelerinin portföyündeki müşteri bilgilerine ulaşmak istiyor. 
 
Ancak TUI’nin bu talebi, acenteler tarafından sıcak karşılanmıyor. Özellikle grubun en büyük pazarı ve merkezi konumundaki Almanya’da, konu tartışmalara yol açtı. 
 
Müşteri verilerini ellerinde bulundurdukları en önemli sermayelerden biri olarak gören seyahat acenteleri, bunu seyahat dünyasının devine kaptırmak istemiyorlar. Acenteler, müşteri verilerinin TUI ile paylaşılması durumunda, tur operatörünün kendilerini devre dışı bırakabileceği kaygısı da taşıyorlar. 
 
Almanya’da 4 bin civarında üyesi bulunan seyahat acenteleri işbirliği kuruluşu RTK’dan, TUI’nin bu talebine tepki geldi. 
 

Thomas Bösl
 
“Müşteri verileri acentede kalacak” diyen RTK Genel Müdürü Thomas Bösl, müşteri ile olan ilişki ve bağın seyahat acentelerinin başarılarında en önemli temel taşlardan biri olduğunu vurguladı. Müşterinin isteklerinin iyi tanınması ve doğru ürünlerle bu isteklere yanıt verilmesi gerektiğini kaydeden Bösl, asıl sorunun bunun hangi yolla gerçekleştirileceği olduğunu ifade etti. 
 
Müşteri ilişkilerinde tur operatörü üzerinden ve seyahat acentesi üzerinden ilerlenmesi şeklinde iki yol izlenebileceğini dile getiren Bösl, RTK’nın bu noktada bu ilişkinin acente üzerinden kurulması ve yürütülmesi gerektiğini savunduğunu söyledi. Bu tercihlerinin tur operatörlerine güvensizlikten değil, acentelerin daha esnek çalışabilmesi adına bir tercih olduğunu belirten Bösl, seyahat acentelerinin müşteri portföyünün uzun yıllar içinde oluştuğunun altını çizdi.  
 

21-05-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar