26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ATOR: MISIR'A UÇUŞLAR YASADIŞI, PEGAS: NEDEN, NASIL YAPIYORUZ
Rusya'dan Mısır'a charter uçuş yasağını dolaylı yoldan delmek için Türkiye ya da başka ülkeden aktarmalı yapılan uçuşların yasal olmadığı açıklamasına bu işi yapanlardan Pegas ne diyor....
 
Rusya'dan Mısır Hurghada'da tatile  götürülen ailenin çocuklarının ölümü, bir süreden beri yürütülen Mısır’a aktarmalı uçuşları yeniden gündeme getirdi.
 
Rusya Federal Turizm Ajansı (ATOR), Türkiye aktarmalı yapılan Mısır paket turu operasyonlarının yasal olmadığını açıkladı.
 
Bu işi yapanlardan Pegas da karşı açıklamada bulundu.
 
Konuyla ilgili ATOR’un web sitesinde yayınlanan açıklamada, Rusya'dan üçüncü ülkeler üzeriden yapılan Mısır organize turlarının 8 Kasım 2015 tarih ve 553 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerine aykırı olduğu belirtiliyor.
 
Rosturizm’in bu açıklaması üzerine Pegas’dan da bir açıkalma geldi
 
Pegas Touristik Genel Müdürü Anna Podgornaya, Türkiye üzerinden yaptıkları Mısır turları ile ilgili açıklamada  Rusya'dan Mısır'a tur satmadıklarını söyledi.
 
"Yasak olduğunu biliyoruz"
 
Medyada yer alan haberlerin Mısır ile ilgili karmaşık durumu doğru yansıtmadığını söyleyen Pegas Touristik Genel Müdürü Anna Podgornaya, ''Şu anda  Rusya'dan, Kahire hariç, Mısır'ın diğer bölgelerine turistik ürün satışını yasaklayan Başkanlık Kararnamesinin yürürlükte olduğunu hepimiz biliyoruz. Yakın zamanda Rusya Federal Turizm Ajansı tarafından yapılan ve Mısır'a dönük turistik ürün satışının başkanlık kararnamesine aykırı olduğu yönündeki açıklamasıyla da hemfikiriz. Ayrıca Rusya'dan Mısır'a tur satmıyoruz, hile yapmıyoruz, kararnameyi by-pass etmiyoruz.'' dedi.
 
‘’Gizleyecek değiliz’’
 
Pegas Touristik'in pek çok ülkede operasyon yapan bir holding olduğuna dikkat çeken Podgornaya, ''Bu ülkelere Avrupa, Türkiye ve Mısır da dahil. Mısır paket turlarımızın olduğunu gizleyecek değiliz. Türk taşıyıcılarla Antalya'dan Mısır'ın resort bölgelerine operasyon yapıyoruz. Bu turları bir Alman da satın alabilir, bir Türk de satın alabilir bir Rus da...’’ şeklinde konuştu.
 
‘’Rus turistin Antalya’dan nereye nasıl gideceğine kendisi karar verir’’
 
Rusya'da bu paket turları başkanlık kararnamesini ihlal etmeden uyguladıklarını belirten Anna Podgornaya, ''Antalya'ya nasıl gideceğine turist kendisi karar verir. Antalya'dan sonra nereye nasıl gideceğine de turist kendisi karar verir. Gideceği ülke Rusya da olabilir, Mısır da olabilir, Almanya da...'' ifadelerini kullandı.
 
‘’Aynı şeyler değil’’
 
Anna Podgornaya, ''Peki medya neden Mısır turlarını konuşuyor?'' şeklindeki soruya ise, ''Belki teknolojinin yanlış tarafında oldukları için. Rusya'dan Antalya için alınan uçak biletiyle, Antalya'dan Şarm El Şeyh için alınan bir paket tur, birbirinden tamamen ayrı. Mısır paket turunun uçağı da konaklaması da ayrı...'' yanıtını verdi. Podgornaya, açıklamasının devamına şu noktaların altını çizdi:
 
Bir profesyonel bunun kurnazca bir hareket değil, yapılan işin sırdan bir gerçekliği olduğunu bilir. Konuyu taze bir örnekle açıklayayım: Şu anda seyahat acenteleri, Rostov-on-Don, Voronezh, Perm gibi şehirlerden Pegas'ın Mısır'a yaptığı uçuşları durdurduğunu konuşuyor. Bu şehirlerden Mısır'a uçuşumuz olmadığı için onları iptal de edemeyiz. Ancak Antalya'ya uçuş programımız vardı ve hala da var.
 
‘’Düşük sezonda yaptık”
 
Bu şehirlerden Antalya'ya yaptığımız hiçbir uçuşu iptal etmedik. Tüm uçuşlarımız planlandığı şekilde devam ediyor. Evet, düşük sezonda Türkiye uçaklarımızı bu şekilde doldurmaya çalıştık. Ancak şu anda Türkiye'nin yüksek sezonundayız ve uçakları Antalya paket tur yolcuları ile doldurmak daha karlı. Şu anda bizden Antalya'ya bilet alan ve oradan da paket turla Mısır'a gitmek isteyenler için çok daha az yerimiz var.
 
‘’Mısır’a paket tur yapmıyoruz”
 
Şu anda bu tür amaçlarla Rusya'nın değişik şehirlerinden bilet almış olanları bulup biletlerini iptal ederek geri ödemelerini yapmaya çalışıyoruz. Ancak şunun bilinmesi gerekir: Rusya topraklarında Mısır'a dönük paket tur oluşturmuyoruz.
 
‘’Başkaları da yapıyor’’
 
Öte taraftan, Volga ve Ural bölgelerinden pek çok tur operatörü bu yolla Mısır'a turist götürüyor. Bu şirketler önce Kazakistan'a uçak bileti satıyor sonra da ayrı bir paket tur oluşturarak bu ülkeden Mısır'a paket tur satıyorlar.
 

23-05-2019 01:12

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar