17.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
'YASSIADA CAMP DAVİD OLABİLİR'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adıyla yıl sonunda açılacak Yassıada'nın uluslararası toplantıların yapıldığı merkez olabileceğini söyledi. Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay 'Yaşanmış acı anılara saygı gereği oraya turistik tesis yapılmamalıydı" dedi...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yassıada’nın uluslararası toplantıların yapılacağını burada açıkladığı  Camp David benzeri bir yer olabileceğini söyledi.

AKP döneminin en uzun süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinde bulunan Ertuğrul Günay ise “Yaşanmış acı anılara saygı gereği oraya turistik tesis yapılmamalıydı" dedi.

Basın mensupları ile adaya gelen Erdoğan dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararının alındığı Yassıada'da yapımı devam eden kongre ve sergi alanlarını gezerek bilgi aldı. 

 
 
Erdoğan'ın gezisine katılanlar arasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da vardı
 
 
“Demokrasi ve Özgürlük Adası”
 
Erdoğan daha sonra gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleri ve gazetecilerle söyleşi yaptı. Erdoğan, "Yaslıada" olarak ifade ettiği Yassıada'nın ismini 14 Aralık 2013'te "Demokrasi ve Özgürlükler Adası" olarak değiştirdiklerini belirterek,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile yaptıkları anlaşma ve yüklenici firmanın yaptığı çalışmalara değinen Erdoğan, adadaki çalışmaların 5 yıldır sürdüğünü anımsattı.
 
Yıl sonunda açılacak
 
Yıl sonu itibarıyla projenin tamamlanacağını aktaran Erdoğan, şunları söyledi:
 
" Yassıada'yı ziyaret ederek sona gelen çalışmaları istedim ki yerinde bir göreyim. Sürekli buradan geçişte helikopterle denetledim, baktım. İnşaat süreci içerisinde ilk defa inerek yerinde görelim istedim. 
 
Adnan Menderes Kongre Merkezi 600 kişilik. Burada birçok kongre yapma imkanı bulacağız. Yüklenici olarak işletmesi de TOBB'a ait olmak üzere, burada bu tür toplantıların yapılması adaya farklı bir zenginlik kazandıracaktır. 
 
Yalnız aktörlerin geldiği toplantılar
 
Temennim odur ki; sadece ulusal değil, uluslararası bazda da toplantılarımızın yapıldığı bir ada haline getirelim. Burada toplantı yapılır, diyelim 3 gün, 4 gün girilir, 1 haftaysa 1 hafta girilir ve burada bu toplantılar yapılır. Ondan sonra da sonuç burada açıklanarak bu toplantılar buradan dağılır. Bunları şehrimizin merkezinde yaptık bugüne kadar. İstanbul'da, Antalya'da, Ankara'da yaptık. Şimdi de böyle bir adada, böyle bir yerde, hiç kimsenin gelemeyeceği, gelmediği, sadece aktörlerin geldiği ve toplantıya katıldığı bir yer olarak burayı değerlendirelim istedik."
 
TOBB müsaade ederse
 
TOBB'nin projeye "evet" dediğini hatırlatan Erdoğan, "İşletmesi kendilerine ait olacak. Bu işletmeyle birlikte bizlere de belli bir süre tahsis edilmek üzere devlet olarak da müsaade ederlerse bazı toplantılarımızı burada yapacağız." dedi. 
 
Sivriada ile bağlantı
 
"Sivriada'yı cazibe merkezi haline getirebileceğimize inanıyorum" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yakınlardaki Sivriada'ya da ilişkin şu bilgileri verdi: 
 
"Bir de daha sonra hemen karşı tarafımızda Sivriada var. Sivriada'da bir amfi tiyatro yapabilirsek burası süper bir şey olur. O taş ocağı zaten tamamen avuç içi gibi olmuş. Onu bir amfi tiyatro haline getirdiğimiz zaman orası muhteşem bir şey olur. Konserler verilebilir, her şey orada yapılabilir. Birçok etkinliklerde burayla bağlantılar da kurulabilir. Pendik tarafıyla buradaki otellerle kurulabilir. Buradaki bağlantılar kurulmak suretiyle Sivriada'yı da çok çok önemli bir cazibe merkezi haline getirebileceğimize inanıyorum. Şartları biraz zor ama ben inanıyorum ki azmi, inancı olan insana zor her zaman kolay olur. Bunu da başarmamızda çok büyük fayda var." 
 
İşletme sorunu
 
Erdoğan, işletmesiyle ilgili bir netlik olup olmadığı, İstanbul'dan her gün ziyaretçi gelip gelemeyeceği, otellerin her zaman açık olup olmayacağına yönelik soru üzerine de, işletmeyle ilgili oluşumun tamamlandığını söyledi.
 
Ulaşım sorunu
 
Ofisin devrede olduğunu, otel vesaire bütün teknik kadroların kurulacağını, işletmeyi de TOBB'un yapacağını ifade eden Erdoğan, "Devlet ticaretle uğraşmaz. Belli toplantılarda bu oteller kullanılırsa burası yürümez, iflas eder. Denizin aşırı tehdidi olduğu zamanlarda belki gidiş gelişlerde sıkıntılar yaşanabilir. Gidiş geliş noktasında daha iskeleler bitmedi. Deniz otobüsü, İDO gibi deniz araçlarıyla inşallah gidiş gelişler olacak. Aslında adaya karadaki yaklaşımlar Ataköy'den 16 kilometre, Kadıköy'den 13 kilometre, Suadiye'den 14 kilometre, Heybeli 5,5 kilometre, Büyükada yaklaşık 10 kilometre, Pendik 14 kilometre civarında. Araç noktasında İDO'nun, şehir hatları, deniz otobüsleri sürekli servis yapabilecekler. Belki o konuda kendi servisleri olacak." ifadelerini kullandı.
 
Günay: Turistik tesis yapılmamalıydı
 
Bu arada Kültür ve Turizm eski bakanı Ertuğrul Başbakan,  Adnan Menderes ve arkadaşlarının yargılanıp idama mahkûm edildiği Yassıada’da yapılan restorasyon çalışmaları  adı altında adaya birçok bina yapılması ve adanın betonlaştırılmasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.
Günay , “Devlet, yaşanmış acı anılara saygı gereği, olduğu gibi koruması gereken bir ‘yaslı ada’yı turistik tesise çevirirse, vatandaş da bulduğu her karış toprağa bina diker; devlet-millet el-ele memlekete beton döker” ifadelerini kullandı.
 

ı  

 
 
 

26-05-2019 07:25

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Diğer Haberler
Yorumlar