26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
15 ÜLKEDE 12 BİN KİŞİ 'TURİST İSTEMİYORUZ' İÇİN NE DEDİ
UNWTO, son dönemde artan 'Turist istemiyoruz' eylemlerini o ülkelerin yerleşik hakkına sordu. Ankete katılanlar yaş grubu ve seyahat eden ile etmeyenlere göre farklı yanıtlar verdi İşte UNWTO'nun İPSOS işbirliği ile gerçekleştirdiği anketin sonuçları...

 

İspanya'da başlayıp diğer Avrupa ülkeleri ile Asya'ya yayılan 'Artık turist istemiyoruz' eylemleri üzerine kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 15 ülkede 12 bin kişi ile bir anket düzenledi.
 
UNWTO IPSOS işbirliği ile gerçekleştirilen ankete katılanlar konuyla ilgili sorulara yaş grupları, seyahat eden ile etmeyenler ve eğitim durumların göre farklı yanıtlar verdi.
 
UNWTO / IPSOS Anketi Aralık 2018 ve Ocak 2019 tarihleri arasında online sistem üzerinden; Arjantin, Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Polonya, Kore Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İngiltere ve Amerika’nın olduğu 15 ülkede 12.000 katılımcı ile yapıldı.
 
Konuya kültür alışverişini olarak bakanlar yanında şehre katkısı olmayan kültürel değerlere zarar verici olarak görenler de var.
 
Ankete katılanların bir bülümü de sorunun ziyaretçi sayısından çok konuyla ilgili yapılacak düzenlemere ilişkin  olduğunu bu konuda alınacak önlemler ile sıkıntıların aşılabileceğini söylüyor.
 
Anketi değerlendiren UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili.
“Kentsel turizmin yerel sakinlere fayda sağlamaya devam etmesini sağlamak için, sürdürülebilir politika ve uygulamaları uygulamak esastır. Buna, o bölgelerin yerleşik halkının turizme karşı tutumlarının düzenli olarak izlenmesi ve tepkilerinin nedenlerinin iyi anlaşılması gerektiğini" söyledi.
 
İşte o anketin sonuçları
 
Ankete katılanların 34 yaş ve altındaki genç kesimin yüzde 50’den fazlasının  yanıtları, çok ziyaretçi gelişinin yarattığı olumsuzluklara daha yaşlı kesime göre daha iyimser bakıyor. Genç kesim aşırı siyaretçi trafiğinin sorunlara neden olduğu, ancak bunu ziyaretçi sayısını azaltacak yönde düzenlemeler yerine sorunların giderilmesini sağlayacak düzenlemelerle  ile çözüleceğini söylüyor.
 
Anketin sorunun alınacak önlemler ile çözülüp çözülmeyeceğine ilişkin sorusuna  Macaristan'da katılımcıların yüzde 89'u, İtalya’da yüzde  80’i Arjantin’de yüzde 79’u olumlu yaklaşıyor.
 
Ankete katılanlardan başka ülkelere seyahat edenler ziyaretçi sayısının kısıtlanmasına karşı çıkıyor.
 
Bu kesim turizm hareketinin neden olduğu sorunlara rağmen turizmin o şehirlere olumlu katkı sağladığını, konuya bu açıdan bakılması gerektiğni söylüyor.
 
Konuyla ilgili bu soruya Kanada’daki katılımcıların yüzde 82’i, Kore’dekilerin yüzde 74’ü olumlu yanıt veriyor.
 
- Ankete  Katılılanların yüzde 47'si “Çok ziyaretçi alan şehir ve bölgelere gittiklerini söylüyor
 
- Ankete katılanların yüzde 52'si turizmin zenginlik yarattığını, gelir getirdiğini düşünüyor. 
 
- Katılımcıların yüzde  49'u turizmi daha iyi yönetmek için önlemler alınması gerektiğini söylüyor.
 
- Katılımcılar alınabilecek önlemlerin başında ‘Altyapı”ya dikkat çekiyor
 
- Katılımcıların yüzde 72’si alınacak önlemlerin yerel halk ile ziyaretçileri koruyacak nitelikte olmasını öneriyor.
 
- Katılanların yüzde 12'si olumlu  yanlarına bakılmadan ziyaretçi sayısını kısıtlanmasını istiyor.
 
- Ankete katılanların sordulara verdikleri yanıtlar katılımcıların eğitim durumu ile ilişkili. Eğitim düzeyi yüksek olanlar konuya çok yönlü bakarken eğitim düzeyi düşük olanlar kalabalıktan rahatsız olma vb gibi açılardan bakıyor 
 

06-06-2019 07:37

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar