26.06.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
FİYAT KIRMAK DA İŞE YARAMADI: MAYORKA OTELLERİ ZOR DURUMDA
Geçtiğimiz yıllarda talep patlaması yaşayan İspanya'nın ünlü tatil adası turizm talebinde büyük bir düşüş yaşıyor. Tur operatörlerinin baskısı ile yüzde 40'lara varan fiyat indirimlerine giden Mayorka otellerinin yarı yarıya boş olduğu belirtiliyor.
Turizmgazetesi- Türkiye’nin turizmde Akdeniz çanağındaki en büyük rakibi İspanya, 2019 sezonunda talep gerilemesi sorunu yaşıyor. 
 
2017 ve 2018 yıllarında Türkiye ve Mısır gibi rakiplerinde yaşanan güvenlik ve terör benzeri sorunların da etkisiyle talep patlaması yaşayan İspanya’nın tatil destinasyonları zor günlerden geçiyor. 
 
Fazla turiste karşıydılar şimdi turist bulamamaktan şikayetçiler
 
İspanyol ve Avrupa basınında yer alan haberlere göre, İspanya’nın ünlü tatil adalarında otel dolulukları önemli oranlarda geriledi. Geçtiğimiz yıllarda talep fazlasından şikayet eden İspanya’nın tatil adalarındaki turizmciler şimdi müşteri bulamamaktan şikayetçi. 
 
Yüzde 40’a yakın fiyat kırdılar, doluluklar yüzde 15 ekside 
 
İspanyol Ultima Hora gazetesinin haberine göre, İspanya’nın önde gelen tatil adalarından Mayorka’da oteller yüzde 40’lara varan fiyat indirimlerine rağmen Haziran ayı başı itibariyle doluluklar yüzde 50-60 arasında kaldı. Bu doluluk oranlarının geçen yılın aynı döneminin yaklaşık yüzde 15 gerisinde olduğu ifade ediliyor. 
 
Almanya ve İngiltere pazarlarında önemli düşüşler var 
 
Mayorka’nın önemli turizm pazarlarından Almanya ve İngiltere’de de önemli talep gerilemesi olduğu belirtiliyor. Haziran itibariyle Alman ziyaretçi sayısında yüzde 13 civarında düşüş yaşayan Mayorka’ya gelen İngiliz ziyaretçi sayısında da yüzde 6’lık gerileme olduğu bildirildi. Mayorkalı turizmciler, ada halkı ve sektörün pek hoşlanmadığı gürültücü ve sarhoş turistlerden oluşan grupların hafta sonu ya da kısa süreli olarak adaya ilgisinin sürdüğünü, ancak uzun süreli konaklayan turistin adadan ayağını kesmeye başladığını söyledi. 
 
 
Ultima Hora gazetesine konuşan Mayorkalı turizmciler, bu gerilemenin yüksek sezonda da sürmesi durumunda yüksek sezonda oluşacak zararların telafisinin çok zor olacağından kaygı duyduklarını dile getirdiler.  
 
Türkiye ve Brexit etkisi 
 
Gazetenin haberinde, Mayorka’nın yaşadığı bu darboğazın en büyük nedenlerinden birinin Türkiye gibi Doğu Akdeniz’deki rakiplerin yüksek kaliteli hizmeti çok uygun fiyata satması olduğu, bunun yanısıra Brexit etksinin de bu durumda rol oynadığı kaydedildi. 
 
Thomas Cook CEO’su adaya gelerek “fiyat indirin” dedi 
 
Mayorka da artık “fiyat savaşı” kavramının sıkça dile getirilerek tartışıldığını yazan gazete, Avrupa pazarının ikinci büyük grubu Thomas Cook’un CEO’su Peter Fankhauser’in Haziran ayı başında adaya gelerek otelcilerle görüştüğünü ve büyük oranda fiyat indirimine gitmelerini istediğini bildirdi. 
 
Ancak yüzde 40’lara varan oranlarda fiyat indirimine gitmelerinin bile Mayorkalı otelcileri sıkıntıdan kurtarmaya yetmediği ifade ediliyor. 
 
Havayolu şirketleri de kaygılı 
 
Mayorka’da yaşanan büyük talep düşüşünün yalnızca otelcileri değil, havayolu şirketlerini de zora soktuğu belirtiliyor. Haziran, temmuz ve ağustos ayları  için gerekli slotları aylar öncesinden satın alan havayolu şirketlerinin büyük zarara uğrama korkusu yaşadıkları dile getiriliyor. 
 

13-06-2019 12:07

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar