16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TARTIŞMA YENİ BOYUT KAZANDI... THK: BALONLARIMIZ GASP EDİLDİ
Kapadokya'da balon turları yapan firmalar ile ilgili Dorak Turizm'in yaptığı işlemler Rekabet Kurumu'na taşınıp sektörde tartışılırken konu yeni bir boyut kazandı..

 

Türk Hava Kurumu (THK), balon işletmeciliği yapan bağlı kuruluşu Gökçen Havacılık’a ait balonların, kira akdi feshedilen Şeref Tur tarafından yasadışı yollarla gasp edildiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
 
Jale Özgentürk’ün Hürriyet’teki haberine göre. THK’nın bu alanda faaliyet gösteren şirketi Gökçen Havacılık balonlarını kiraladığı Şeref Tur konkordato ilan edince THK kira bedelini tahsil edemeyince balonları geri almak istiyor. Ancak Şeref Tur, kurum çalışanı Mustafa Çetinkaya’nın da desteği ile evrakta sahtecilik ve tahribat yapılarak sözleşme uzatılmış gibi sahte belge düzenleniyor.
 
Bunun üzerine THK balonlarının gasp edildiği iddiasıyla konu mahkemelik oldu.
 
Açılan davalarda haklı bulunan THK mahkeme kararlarına dayanarak balonlarını istiyor. Ancak alamıyor.
 
Dorak'ın açıklaması
 
Öte yandan balon turları ile ilgili konunun gündeme gelmesine denen olan Dorak Turizm, kendileri ile ilgili Kapadokya bölgesindeki  balon işi yapan firmalarla anlaşıp konsorsiyum oluşturduğuna ilişkin iddialar üzerine açıklama yaptı.
 
Dorak açıklamasında 25 değil  7 şirket ile anlaşma imzaladığını söylüyor.
 
Dorak Turizm’im oluşturduğu yapı ile Kapadokya’da balon turlarında  tekelcilik yaptığına ilişkin Rekabet Kurumu’na yapılan şikayetler üzerin soruşturma açıldı.
 
Dorak Turizm’in sahibi Ahmet Serdar Körükçü, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylüyor:
“Kapadokya’da balon uçuşu yapan 25 şirket var. 7 şirketi kiraladık. Balonlarla uçuş kapasitesi 3 bin 600 kişi. 600 kişilik kapasitesi bizde. Tekelleşme mümkün değil. Bizim fiyatlarımız ise 120 Euro’yu geçmez. Eğer boşta balon kalırsa, dışarıya kiralayabiliyoruz.
Bizden bu sayıyı artırmayı bekliyorlar ama bu imkansız.Balon uçuşları konusunda sıkıntılar var tabii ki. Benim önerim bu uçuşlar bir çatı altında toplanmalı”
 

17-06-2019 01:46

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar