16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
ALMANYA VE RUSYA PAZARLARINDA BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR
Turizmde Türkiye'nin en büyük iki pazarında yaşanan gelişmeler yüksek sezona girilirken belirsizlikleri artırdı. Almanya ve Rusya pazarlarında 2019 yılı nasıl olacak?
Turizmgazetesi- Türkiye’nin turizmdeki en büyük iki pazarı Almanya ve Rusya’da 2019 yılının nasıl sonuçlanacağı merakla beklenirken, iki pazar için de belirsizlikler devam ediyor. 
 
Genel tatil talebinin özellikle mart ve nisan döneminde beklenen artışı gösteremediği Almanya’da özellikle yaz sezonunu son dakika satışlarının belirleyeceği ifade edilirken, geçtiğimiz yıl 6 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin birinci pazarı konumunda olan Rusya’da ise uçuş programlarını mevcut fiyatlarla satamayan tur operatörlerinin kimi charter uçuşlarını iptal etmeye başladığı dikkat çekiyor. Rusya’daki bu gelişmenin uçak koltuk kapasitesinin talebe yeterince yanıt verip veremeyeceği tartışılıyor.
 
Almanya pazarında 2015 rakamları 4 ayda yakalanamadı 
 
2018 yılında 4 milyon 512 bin 360 ziyaretçinin geldiği Almanya’dan bu yıl 2015 yılının 5 milyon 580 bini aşkın ziyaretçi sayısının üzerine çıkılıp çıkılamayacağı merak ediliyor. Zira, Ocak-Nisan arasındaki ilk 4 aylık dilimde 2015 yılında 929 bin 429 ziyaretçinin ağırlandığı Almanya pazarında bu yılın ilk 4 ayında 803 bin 483 ziyaretçi ağırlandı. Böylelikle ilk 4 ay itibariyle 2015 rakamları henüz yakalanamadı. Bu da 2019 için Almanya pazarında belirlenen 5,5 milyon ziyaretçinin üzerine çıkma hedefinin ne ölçüde gerçekleşeceği tartışma konusu oldu. 
 
Son dakika satışları Almanya pazarında belirleyici olacak 
 
Özellikle Almanya pazarında geçtiğimiz yılların en önemli kazananı olan İspanya’daki önemli oranlarda gerçekleşen gerilemeler fiyat savaşlarını beraberinde getirirken, son dakika odaklı olacağı artık belirginleşen ve tur operatörlerince de onaylanan Almanya pazarında son dakika müşterilerinin hangi destinasyonlara ne oranda dağılacağı merak edilen konuların başında geliyor. 
 
İspanya büyük fiyat indirimlerine gidiyor 
 
Almanya pazarında bu yıl önemli artışlar yakalayan Türkiye ve Mısır’ın son haftalarda tur operatörlerinin yoğun baskıları ile yüzde 50’lere varan fiyat indirimlerine giden İspanya karşısında yüksek sezondaki son dakika satışlarından ne kadar pay alacaklarının bu yıl açısından belirleyici olacağı ifade ediliyor. 
 
Bu yıl yaşadığı büyük kayıplar sonucu uzun yıllar sonra ilk kez bu oranlarda fiyat indirimlerine giden İspanya’nın en büyük dezavantajları olaraksa havayolu şirketlerinin kapasitelerini talebe göre ayarlamaları ve bunun sonucunda koltuk kapasitesi sorunu yaşanması; ayrıca Avrupalı tatilcilerde İspanya destinasyonlarına karşı oluşan doygunluk hissi gösteriliyor. 
 
Rusya’da 6 milyon ziyaretçi bandı aşılacak mı? 
 
2018 yılında 5 milyon 964 bin 613 ziyaretçi ile neredeyse 6 milyon ziyaretçi sınırına ulaşılan Rusya pazarında ise 6 milyon ziyaretçi bandının aşılması bekleniyor. 
 
Özellikle geçtiğimiz günlerde polis memurlarına Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelere seyahat yasağının kaldırılması ile 1 milyona yakın yeni bir potansiyel kitlenin oluşabileceğinin belirtildiği Rusya’da ise başka bir sorunun olası etkileri tartışılıyor. 
 
Charter iptallerinin etkisi nasıl olacak? 
 
Rusya’da oluşturdukları uçuş programlarını mevcut fiyatlarla satamayan tur operatörlerinin, kimi charter uçuşlarını iptal etmeye başladığı haberleri, yüksek sezonda Rusya pazarını nasıl etkileyeceği merak ediliyor. 
 
Kazan-Bodrum uçuşlarını iptal eden Anex Tour’un 5 Temmuz itibariyle Nizhnekamsk-Dalaman uçuşlarını da durduracağı ifade edilirken, şirketten yapılan açıklamada, bölgeye tatile gidecek Rus turist için Kazan-Dalaman uçuşlarının yeterli olduğu belirtildi. 
 
Ayrıca, Onu Air'in de Kazan-Antalya arasına yaptığı uçuş sayısını 4'ten 1'e düşürdüğü bildirildi.
Yerel acenteler, daha önce Rostov ve Samara'dan yaptıkları uçuşları da 'yeniden' düzenleyen tur operatörlerinin Tataristan uçuşlarında da kesintiye gittiğini rapor etti.
 
Daha önce Voronej'den ve güney illerinden uçuş sayısını düşüren Pegas ise, Nizhnekamsk-Antalya arasında yaptığı uçuş sayısını 4'ten 3'e düşürdü. Ayrıca Coral'ın da Voronej ve güney illerinden yaptığı uçuş sayısını azalttığı kaydedildi.
 
Öte yandan Pegas ve Coral'ın Mineralnıye Vodı'den ve Rostov'dan Antalya'ya yaptığı uçuşlardan birer tanesini iptal ettiği öğrenildi.
 
Rusya’da Türkiye charter programında yapılan değişiklikler ve uçuş iptalleri ülkede tartışılırken, sektör temsilcileri aynı durumun geçen yıl yüksek sezonda da yaşandığına işaret ederek, gerek tüketicilerin gerekse Rus acentelerin iptallerden zarar gördüğünü belirttiler. 
 
Rusya’da alım gücü düşüyor 
 
Rusya’da halkın alım gücündeki gerilemenin özellikle Antalya başta olmak üzere Türkiye’deki yüksek fiyatların da etkisi ile talep kaymalarını beraberinde getirebileceği ifade ediliyor. Ayrıca, bu gelişmelerin Rusya’da halkın seyahat talebinde de gerilemelere yolaçabileceği ifade ediliyor. 
 

17-06-2019 02:44

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar