16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
"ERDOĞAN'IN ÇİN ZİYARETİ, DÖNÜM NOKTASI OLACAK, TURİZME HIZLA YANSIYACAK"
Çin Büyükelçisi Önen : Yılda 130 milyon kişinin yutdışına çıktığı Çin'den Türkiye'nin 1 milyon kişi çekmesinin zemini oluştu. Cumhurbaşkanının 2 temmuzda yapacağı ziyaret bu açıdan bir dönüm noktası olacak'...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2 temmuzda Çin’e yapacağı geziyi değerlendiren Türkiye’nin Çin Büyükelçisi Emin Önen, Dünya Gazetesi’nden Ferit Parlak verdiğ pöportajda ziyaretin yaratacağı olumlu sonuçlarının turizmde diğer alanlardan daha hızlı gerçekleşeceğini belirterek şunları söyledi:

“2018'de 130 milyonun üzerinde Çinli yurtdışına seyahat gerçekleştirmiş ve Çinli turistler bu seyahatler için yaklaşık 258 milyar dolar harcamış. Çinli turistler 2018'de kişi  başına 3 bin 49 dolar ile dünyanın en çok para harcayan turistleri olmuş. 
 
Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçiler ise ortalama 678 dolar harcamış. 
 
Bu nedenle Çinli turist çok önemli. 
 
2018 yılını Çin'de Türkiye Turizm Yılı olarak kutladık ve yıl boyunca 60'ın üzerinde etkinlik gerçekleştirdik. 
 
2018 yılında Çin’den Türkiye’ye gelenlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 60'lık artışla 400 bine çıktı. By sayı 2019 yılında 500 bin
sınırını aşacak. 2020 hedefini 1 milyon olarak belirledik. 
 
Tanıtım için geleneksel yöntemlerin dışın da farklıbir yol denedik. Takipçi sayısı toplamda 800 milyonu bulan Çinli sanatçılar, gazeteciler, müzeciler ve sosyal medya ünlülerini Türkiye'de ağırladık. Bu uygulamaya devam edeceğiz. Türkiye'yi Çinlilerin anlatması, ilgiyi artırdı ve daha da artıracak. Ortalama harcaması 3 bin doları aşan 130 milyon Çinli turistten, 1 milyonunu kış ve kültür turizmi için çekebilmek kısa vadeli hedefimiz.
 
Türkiye’yi Çinliler gözüyle tanıtmak
 
Çok okunan ve takip edilen Çinli yazarlarla da bağlantı kurduk. 
 
Tanıtım noktasında geleneksel yöntemlerin yanı sıra "Türkiye'yi Çinlilerin gözünden tanıtma" anlayışını benimsedik.
 
Takipçi sayıları 800 milyonu bulan 8 ayrı grubu ülkemizin farklı güzelliklerini keşfedebilmeleri için Ege, İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu illerimizi kapsayan ziyaret programlarıyla ülkemizde ağırladık. 
 
Sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar da özellikle Çin kamuoyu nezdinde de ülkemizin tanıtıma somut katkı sağladı. Ayrıca Çinli müzeci ve sanat tarihçilerinden oluşan bir grup 7 şehrimizde bulunan 32 müzemizi ziyaret etti. 
 
Söz konusu grubun ülkemizden birinci elden edindiğibilgiler vasıtasıyla müzelerimizin sesli anlatımlarının yapıldığı bir mobil uygulama oluşturup bunu Çinli turistlerin kullanımına sunduk. 
 
Tarihi ve kültürel bağlara rağmen, tarih ve kültüraşığı 130 milyon Çinli turistin, 1 milyonu dahi çekilemiyorsa, sorun ya bizde, ya da bilinçaltımıza kazınan 'uzaklık' kodlamasında... 
 
2 Temmuz'da Sayın Cumhurbaşkanımızın Çin'e gerçekleştireceği ziyaret ile ilişkiler yeni bir ivme kazanacaktır. 
 
Yeni anlaşmalar imzalanacak, farklı anlaşmalara da zemin hazırlanacaktır. 2019 yılı yeni rekorların kırıldığı bir yıl olacaktır. 
 
Bu ziyaret hem ülkemizin popülaritesinin artmasına katkı sağlayacak hem de Çinli turistin seyahat tercihlerinde Türkiye'yi ön plana çıkaracaktır. “
 

17-06-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar