17.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
RUSYA ELEKTRONİK VİZEYE GEÇİYOR
Putin'in 1 Ocak 2021'den itibaren Rusya'ya elektronik vize ile giriş olanağı getirilmesi yönünde talimat verdiği belirtildi. Türkiye uygulamaya dahil mi?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, 1 Ocak 2021’den itibaren Rusya seyahatlerinde elektronik vize kolaylığı getirilmesi yönünde talimat verdi.
 
Sputnik Türkçe’nin Kommersant gazetesine dayandırdığı haberine göre, tek girişlik ve 16 güne kadar ülkede kalma olanağı verecek bu vizeler, turistik seyahatlerin dışında iş, özel ve insani amaçlarla yapılacak seyahatlerde de kullanılabilecek.
 
İnternet üzerinden sağlanacak elektronik vize kolaylığından yararlanacak ülkelerin listesi hükümet tarafından onaylanacak. Listeyi Rusya Dışişleri Bakanlığı hazırlayacak.
Gazetenin edindiği bilgilere göre listede Çin, Güney Kore, Japonya, AB ülkeleri ve AB üyesi olmayan Schengen ülkeleri kesin olarak girecek; ayrıca Yeni Zelanda da bu imkândan faydalanacak ülkeler arasında yer alabilir.
 
ABD’nin listede olması planlanmıyor, Türkiye’ye yönelik bilgi verilmedi
 
İngiltere, Kanada ve ABD’nin ise bu listede yer alması planlanmıyor. Diğer yandan haberde Türkiye’nin listede olup olmayacağına dair bir bilgi verilmiyor. Rusya’da şu an elektronik vize uygulamasından sadece Uzakdoğu Bölgesi’nde yararlanılıyor. İnternet üzerinden alınan bu vize uygulamasından Türkiye dahil 18 ülkenin vatandaşları faydalanabiliyor. 1 Temmuz’dan itibaren Kaliningrad Bölgesi de elektronik vize ile ziyaret edilebilecek.
 
Vize ücreti 50 dolara kadar çıkacak
 
Ancak Uzakdoğu ve Kaliningrad bölgelerine yönelik elektronik vize uygulamasının aksine, Rusya’nın tamamını kapsayan elektronik vize uygulaması için ücret 50 dolara kadar çıkacak.
 
Elektronik vize ilk etapta yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği Moskova, St. Petersburg, Soçi ve Kazan gibi kentlerde uygulanacak.
 
Vedomosti’ye göre Peskov doğruladı
 
Öte yandan Vedomosti gazetesi de konuyla ilgili görüşmelerde yer alan bir kaynağın, Kommersant’ın haberini dayandırdığı belgeyi doğruladı.
 
Vedomosti’nin haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da “Elektronik vize uygulaması üzerinde gerçekten de çalışılıyor. Başbakan’a, İçişleri ve Dışişleri bakanlarına ve FSB Başkanı’na talimat verildi” dedi.
 

19-06-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar