16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
NORVEÇ'İN 'YAZ ADASI' DÜNYANIN İLK 'ZAMANSIZ' YERİ OLMAK İSTİYOR
Ana gelir kaynağı turizm olan adada Mayıs 18'den 26 Temmuz'a kadar güneş hiç batmazken Kasım'dan Ocak ayına kadar da tüm günler gece gibi yaşanıyor Ada halkı saat kullanımının anlamsız ve gereksiz olduğuna kanaat getirdi.

 

Norveç adası Sommaroy dünyanın ilk 'zamansız' yeri olmak istiyor.
 
Norveç'in kuzeyinde bulunan Sommarøy adasında yaşayanlar bulundukları yerde zamana ihtiyaç duymadan yaşıyor. 
'Yaz Adası' anlamına gelen Sommarøy'in sakinleri artık bu duruma ilişkin bir düzenleme yapmak ve bölgede zaman kullanımını resmen sonlandırmak niyetinde. 
 
Bu gerçekleşirse Sommarøy dünyanın ilk zamansız bölgesi olacak.
 
Mayıs 18'den 26 Temmuz'a güneşin 69 gün boyunca hiç batmadığı Kasım'dan Ocak ayına kadar da tüm günlerin gece gibi yaşayan bu adada yerli halk artık konvansiyonal saat kullanımının anlamsız ve gereksiz olduğuna kanaat getirdi.
 
Örneğin gün ışığı olduğu sürece buna göre hareket eden adada gece 2'de futbol oynayan çocukları ya da evini tamir eden, çimlerini biçen veya yüzmeye giden insanları görmenin mümkün olduğu belirtiliyor.
 
Turistler adada saatlerini bırakıyor
 
Ana gelir kaynağı balıkçılık ve turizm olan adada 300 kadar kişi yaşıyor. Adaya gelen turistler giriş yapmak için kullandıkları köprü üzerinde diğer turistik şehirlerde olduğu gibi köprü demirlerine bağlanmış 'aşk kilitleri' görmek yerine dünyanın farklı yerlerinden gelen insanların bıraktıkları saatleri ile karşılaşıyorlar. Eğer durum yasal olarak da resmiyet kazanırsa ada turizminin artması öngörülüyor ki bu da girişimin önemli nedenlerinden biri.
 
Zaman tutma kavramının kaldırılması için imza toplayan adalılar bölgelerini temsil eden siyasi vekile bu imzaları parlamentoda görüşülmesi için iletti. 
 
Şimdi Norveçli yasa koyucular bu durumun ne gibi pratik ya da yasal engeller çıkarabileceğini tartışıyor.
 
Nesillerdir zamansız yaşıyorlar
 
Nesillerdir bu şekilde yaşayan ada sakinlerine göre mesele sadece bir formalite ancak düzenleme adadaki işletme sahiplerine diledikleri saatte dükkanlarını açıp kapama olanağı tanıyacağı gibi, okul ve çalışma saatleri de istenildiği gibi esnetilebilecek.
 
 

18-06-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar