16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TARİHİ KARAR: KKTC MARAŞ'I TURİZME AÇACAK
KKTC sınırları içerisinde yer alan, Kıbrıs'ı ikiye ayıran 'Yeşil Hat Tampon' bölgesindeki Maraş, 1974 öncesi Akdeniz'in en ünlü tatil merkezlerinden biriydi. Bölgede 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu....

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti tarihi bir karar aldı. Karar siyasal boyutu yanında KKTC için turizmde de tarihi bir karar olacak.
 
KKTC için turizmde yeni bir dönem olacak
 
KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş'a yönelik açılımın çok önemli olduğunu belirterek, " 'Türk yatırımcılara "Kıbrıs'ta yeni bir dönem" başlamıştır. Maraş'ta önemli gelişmeler olacak. Türk yatırımcılar ona göre projeler geliştirmeli" dedi.
 
Kıbrıs’ta 1974’ten beri Türk askeri kontrolünde kapalı tutulan ve ‘Hayalet Kent’ olarak anılan Maraş için önemli bir adım atıldı.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, ‘Kapalı Maraş için uzman bir ekip kurularak bilimsel bir envanter çalışması yapılması’ kararı aldı. 
 
Karar, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından açıklandı. 
 
 
 
Yalnız adanın değil Akdeniz turizminin gözdesiydi
 
‘Maraş açılıyor’ diye yorumlanan karar, Maraş’taki ‘mülkiyet haritası’nın hazırlanmasına yönelik.
 
Maraş ya da diğer bir adıyla Varosha şehri, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında tampon bölge oluşturması dolayısıyla alınan karar ile kapatılmıştı. 
 
1974 yılında turizm anlamında önemli bir yer tutan Kıbrıs Maraş Bölgesi, üzerinde 45 otel, 60 apartman ve 3 bin civarında ticari iş yeri bulunduruyordu. Dünyanın ilk 7 yıldızlı otelinin de ilk olarak buraya inşa edildiği iddialar arasında yer alıyor. KKTC sınırları içerisinde yer alan Kapalı Maraş’ta 1974’ten önce 10 bin yataklı 45 otel ve 60 apartman tipi otel bulunuyordu.

Maraş'ta 3 bin ticari birim, 99 eğlence merkezi, 143 yönetim ofisi, 4 bin 649 özel ev, 21 banka. 24 tiyatro ve sinema, 380 bitirilmemiş inşaat. İngilizce, Yunanca ve Türkçe 8 bin 500 kitabın olduğu bir kütüphane bulunuyordu. 

1974 öncesi Akdeniz’in tatil merkezlerinden biri olan Maraş, Kıbrıs’ı ikiye ayıran ‘Yeşil Hat Tampon’ bölgesinde yer alıyor.
 
Zamanında Maraş’ta bulunan, İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yaptığı Golden Sands Hotel, uluslararası standarlarda yer almasa da lüksün ifadesi olarak kullanılan dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli burada.
 
Bu bölge tek başına özellikle 1973 yılında bütün Kıbrıs’ın turizm sektöründeki toplam gelirinin yüzde 53,7’sini sağlıyordu.
 
Tatar: Maraş'ı turizme kazandıracağız. Türk yatırımcılar hazır olsun
 
KKTC Başbakanı Ersin Tatar kararın turizme etkisi konusunda şunları söyledi:

"Kapalı Maraş, KKTC'nin Mağusa şehrinin yanında çok değerli bir turizm bölgesidir. Çok mutluyum. Türk idaresinde Maraş'ı turizme kazandırmak istiyoruz. Gelişen bir KKTC'de bu bölgede daha da iddialı turizm potansiyeline sahip olacağız."

 "Son 50 yıldır federasyon temelinde devam eden görüşmelerde Maraş, bir pazarlık unsuru olarak orada kaldı.

Şu anda federasyon süreci tükendi. Artık alternatif yani iki devletli çözüm ancak masaya gelirse müzakere masası tekrar başlar.

Kıbrıs'ta iki devlet var. KKTC daha da güçlenmeli"

Marliyn Monroe'dan Sophia Loren'e kadar dünyaca ünlüler  oradaydı

Tatar, kapalı Maraş'a zamanında Marliyn Monroe'dan Sophia Loren'e kadar birçok ünlünün geldiğini hatırlatarak, "Dünya yıldızlan yeniden Maraş'a gelecektir. Burası canlanacaktır. Kıbns dünya markasıdır, daha da güzel olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir marka olacaktır.

Akdeniz'in incisiydi Maraş, 'Hayalet Şehir' olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyannca hem yerleşime hem de iskana kapatılmıştı. Maraş'ın eski haline dönüşü için yaklaşık 10 milyar doların yeterli olacağı hesaplanıyor.

 


19-06-2019 08:35

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar