16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
YASSIADA'NIN MALİYETİ NE KADAR, FATURAYI KİM ÖDEYECEK
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Kamu Özel sektör İşbirliği (KÖİ) Raporu'nda; Yassıada dönüşümü projesinin yatırım tutarı, projenin ihalesiz olarak kime verildiği. maliyeti kimin ödeyeceği ilginç bilgiler var ...

 

 
Kağıt üzerinde sahibi Kültür ve Turizm Bakanlığı olan, siyasi nedenlerle adı değiştirilip turizme açılan Yassıada’daki ‘Dönüşüm’, çevre. tarihi doku, kültürel miras yönüyle çeşitli kurum, ilgili birimler ve uzmanlar tarafından değerlendirildi. Sözcü Gazetesi’nden Çiğdem Toker Yassıada’yı ‘Dönüştürme’ planını ekonomik açıdan değerledirdi.
 
Rant uğruna mahvedilen doğallık 
 
“Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı KÖI Raporu sayesinde Yassıada'nın bedelini de öğrendik” diyen Toker Yassıada ile ilgili yazısında şunları söylüyor:
 
140 milyon dolar ihalesiz
 
"Demokrasi ve Özgürlük Adası" adı takılan, rant uğruna Yassıada'nın doğallığını mahveden 125 odalı otel, 30 betonarme bungalov, 600 kişilik konferans salonu, cami, müze ve sergi alanı olan l40 milyon dolarlık İhalesiz verilen projenin maliyetin kim karşılayacak…
 
"Milletin cebinden beş kuruş çıkmıyor" cümlesi eskisi kadar rahat kurulamıyor. 
 
Bu konuda gazeteci olarak verdiğim aydınlatıcı rahatsızlıktan (!) memnunum. 20-25 yıl sürelere yayılan kira sözleşmelerinin, aynı süreye yayılan müteahhitlerin banka borçluluğunun krizi derinleştireceğini not düşelim. 
 
KÖI raporlarının yenisi yayımlandı. 
 
Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı KÖI Raporu sayesinde Yassıada'nın bedelini de öğrendik. 
 
"Demokrasi ve Özgürlük Adası" adı takılan, rant uğruna Yassıada'nın doğallığını mahveden projenin yatırım tutarı l40 milyon 476 bin 765 ABD Dolan'ymış (125 odalı otel, 30 civarında betonarme bungalov, 600 kişilik konferans salonu, cami, müze ve sergi alanlan).
 
İhaleden muaf 
 
Yassıada-Sivriada bölümünün altında bir de küçücük not: "Yassıada-Sivriada projesi ihaleden muaftır." 
 
Ne tuhaf. 
 
TOBB bünyesindeki Gümrük ve Turizm işletmeleri Ticaret A.Ş.'nin Başkanı Arif Parmaksız liste hazırlayıp sonra ihale yaptıklarını Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar'a açıklamıştı. 
 
Buna göre projeyi Mesa şirketi yapıyor. 
 
Mimari projesi ise "yabancıya" gitmemiş: 
 
AKP Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan'ın eşiyle birlikte sahibi olduğu Arme Concept. 
 
Kağıt üzerinde sahibi Turizm Bakanlığı…
 
Peki bir ihale yapıldığı halde, KÖI raporunda "İhaleden muaftır" denilmesi, ihaleyi TOBB şirketinin yapmasından mı kaynaklanıyor? Çünkü öte yandan projenin sahibi Kültür ve Turizm Bakanlığı görünüyor. 
 
Bu proje biraz karışık. 
 
Belki bugünün kuruyla 843 milyon TL eden Yassıada projesinin bu bedelini vatandaş olarak biz mi ödüyoruz, TOBB mu, bir açıklayan çıkar.
 
Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu'nun  YASSIADA, BİR TALAN 'PLATOSU'...
 

20-06-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar