16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
KATAR ŞEYHİNİN MARMARİS'TEKİ OTELİ MUNAMAR HALA BOŞ
Katar Kraliyet Ailesi üyesi Emir-Şeyh Nasser Ahmed Ali AI Thani'nşn 2010'da 15 milyon dolara satın alındı. Otel yıllık 1 milyon dolara 5 yıllığına Güney Yıldızı Otelcilik şirketine kiralanmış ancak kira ücreti konusunda çıkan anlaşmazlık üzerine tahliye edilmişti

 

Marmaris İçmeler’deki Munamar Oteli ölüme terkedilmiş halde hala boş duruyor.
 
Katar Kraliyet Ailesi üyesi (Emir) Şeyh Nasser Ahmed Ali A. Al otel, istenildiği iddia edilen KDV hariç yıllık 1 milyon 200 bin dolar yüksek kira bedeli nedeniyle alıcı çıkmayınca Thani'ye ait 5 yıldızlı kaderine terk edildi. 
 
189 odalı, denize sıfır 5 yıldızlı Munamar Beach Otel, 2010 yılında Katar Kraliyet Ailesi üyesi (Emir) Şeyh Nasser Ahmed Ali A.AI Thani tarafından 15 milyon dolara satın alındı. Şeyh, sahilin bir bölümü kapatma şartıyla oteli ailesinin tatil yapabileceği yazlık saray haline getirme planı dönemin İçmeler Belde Belediye Meclisi tarafından kabul edilmedi. İsteğin belediye meclisi tarafından geri çevrilmesiyle otel, yıllık 1 milyon dolara 5 yıllığına Güney Yıldızı Otelcilik şirketine kiralandı. Şirket, geçen sene Temmuz ayına kadar 7 yıl süreyle otelde kiracı olarak işletti. Kontratın bitmesi üzerine Şeyh Thani'nin avukatları ve işletmeci anlaşmaya oturdu. Şeyh'in istedi KDV hariç yıllık 1 milyon 200 bin dolar miktarı Güney Yıldızı Otelcilik Şirketi yetkilileri kabul etmedi. Anlaşmazlık mahkemeye taşındı. Mahkeme, geçen sene 21 Temmuz tarihinde otelin boşaltılması kararını verdi. Otel, 400 turistin konakladığı sırada polis ve avukatlar nezaretinde geçen sene 27 Temmuz'da boşaltılarak kiracıları çıkartıldı. 
 
Çok kira istenince talip çıkmadı
 
Sekiz aydır atıl halde kalan otel, KDV hariç yıllık 1 milyon 200 bin dolar bedelle kiraya çıkartıldığı öğrenildi. Marmaris ve çevresindeki işadamı ile turizmciler, Şeyh'in aracılarıyla yaptıkları iddia edilen görüşmelerinde yüksek fiyatı öğrenince tesisi kiralamaktan vazgeçti. Denize sıfır, Mavi Bayraklı plajı ve hertürlü konforu barındıran 5 yıldızlı otel metruk hale geldi. 
 
Marmaris'in turizm dernek ve söz sahibi kişileri yaşanılan durumu şöyle değerlendirdi." Bölgemiz adına üzücü bir durumdur. İçmeler bölgemiz için çok büyük önem arz ediyor. Çok sayıda 5 yıldızlı otelin bir arada bulunduğu mahalledir. Maalesef yıllardır Katar Şeyh'in oteli sıkıntı. Kapandı, açıldı ardından kiraya verildi. Geçen sene turizm sezonunun en yoğun olduğu Temmuz ayında içinde müşteri bulunurken kiracılar çıkartıldı. Şey'in sahilde birkaç tane oteli var ve hepsi kapalı, atıl durumda. Bu nitelikli oteller bir an önce canlandırılarak turizme kazandırılmalıdır. Katar Şeyhi ya kendi işletmeli yâda profesyonel turizmcilere uygun rakamlarda kiraya vermelidir. Öğrendiğimiz bilgilere göre yıllık 1 milyon 200 bin dolar ve artı KDV gibi rakamlara kira istenmekte. Bu rakam kiraya vermiyorum anlamına geliyor. Türkiye şartlarında 189 odalı otelde bu kirayı ödemek ve kazanması mümkün değil. Otelciler son üç yıldır kötü giden turizmde ayakta kalmaya çalışıyordu. Bu yıl bir kıpırdanma mevcut. Bizler kazanmayı 2019 ve sonrasında planlıyoruz. Biran önce bir önlem alınmalı ve atıl nitelikli tesis profesyonel ellerde hizmete çıkartılmalı”dedi.
 

24-06-2019 09:20

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar