16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TAX FREE ALIŞVERİŞTE ÇİNLİLER AÇIK ARA ÖNDE
Turizm Yazarları Derneği (TUYED)'in Global Blue verilerin baz alarak yaptığı araştırmaya göre Çinli turistin tax free toplam satışlarındaki payı yüzde 14'ten yüzde 20'ye çıktı...

 

Çin’li turistlerin dünya turizmindeki ağırlığı her yerde kendini gösteriyor.
 
Yaptıkları yüksek harcama nedeniyle turist alan her destinasyonun hedef Pazar kitlesi Çin’li turistle tax free (Vergisiz satış mağazaları)’nın da en büyük müşterisi oldu
 
Kısa adı TUYED olan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği’nin aylık olarak yayınlamaya başladığı TE Bülten’in (Turizm Endüstrisi Bülteni)  ilk sayısında yer alan konuyla ilgili araştırmaya göre Çinli turist Türkiye’de yaptığı vergisiz alışverişte açık ara önde.
 
Vergisiz alışverişin (tax free) en etkin veri ve hizmet sağlayıcı kuruluşu Global Blue’nun, bültene özel hazırladığı araştırmaya göre, bu yılın Ocak Nisan aylarında, Çinli turistin toplam satışlardaki payı yüzde 14’ten yüzde 20’ye çıktı.
 
Global Blue'nun Türkiye verileri, vergisiz alışverişte Çin'in liderliği sürdürdüğünü ortaya koyuyor. Geçen yılın Ocak-Nisan aylarında ortalama harcaması 3 bin 379 dolar olan Çinli turistin bu yılın aynı dönemindeki ortalama harcaması 5 bin 81 dolara ulaştı. Bu da Çinli turistin satın almasının geçen yıldan yüzde 162'lik bir büyüme kaydettiğine işaret ediyor.
 
"TUYED Bülteni'nde özgün araştırmalar yer alacak"
 
Turizm Yazarları Derneği Başkanı Kerem Köfteoğlu, aylık olarak yayımlanacak TE Bülteni, Ajans Press, Global Blue ve Nielsen gibi alanının öncü şirketleriyle iş birliği halinde hazırladıklarını belirterek şu bilgileri verdi: “Yarattığı 1,7 trilyon dolarlık iş hacmiyle en büyük beşinci sektör haline gelen turizm ölçülürse doğru yönetilir. Bu noktadan hareketle önemli bir çalışma başlattık. Global Blue’nun bizim için hazırladığı veriler, Türkiye’de en fazla harcama yapan turistler hakkında bilgi veriyor. Nielsen’in imzasını taşıyan ‘Turizmin İnternet Trafiği Karnesi’ olarak adlandırabileceğimiz çalışması seyahat acentaları, oteller, havayolları ve otobüs şirketlerinden siteleri en fazla ziyaret edilenlerin kimler olduğunu ortaya koyuyor. Medya takibi yapan Ajans Press’in verileri ise geçen ay turizm haberlerinin medyaya yansımaları hakkında ayrıntılı bilgiler içeriyor. Önümüzdeki dönemde turizmle ilgili özgün başka araştırmalar için yeni iş birliklerine de gideceğiz.”

TE Bülteni okumak için lütfen tıklayınız: http://tuyed.org.tr/bulten/01/

 
Turistlerin Türkiye’deki vergisiz (Tax Free) alışverişleri- 
2018 Ocak- Nisan 2019 Ocak- Nisan
 
Kaynak: Global Blue  
 

 


26-06-2019 12:14

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar