16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
1 Yorum | Yorumlar
TRİPADVİSOR SKANDALI: OLMAYAN RESTORANI ' EN İYİ' SEÇTİ
Sektörde ondan ödül almaya önem verilen, verdiği puan çerçeveletilip işletmenin en görünür yerine konulan Tripadvisor, tuvalet tabletleri ve tıraş köpüğüyle yapılmış yemeklerin fotoğrafları ile meşhur olan, "olmayan" restoranı Londra'nın En İyi Restoranı seçti...

Gazeteci Oobah Butler olmayan restoranı için bir web sitesi kurdu ve olur olmadık malzemelerle yaptığı yemeklerin fotoğrafını çekti. Trip Advisor'da en iyi restoran olabilmek için ise dostlarından 'olmayan' restoranı için pozitif yorumlar yapmasını istedi, gerisi çorap söküğü gibi geldi!

Oobah öncelikle 'var olmayan' restoranına The Shed adını vererek bir web sitesi açıyor ve TripAdvisor'a restoranının kaydını yaptırıyor. Restoran kaydına ise, yalnızca rezervasyonla hizmet verildiği ekleniyor. 2017 yılında açılan restoran o yılın Kasım ayında Londra'nın 1 numaralı restoranı haline geliyor. İnsanlar rezervasyon için sürekli aramaya ve mail atmaya başlıyorlar.

Gazeteci Oobah ise önümüzdeki 6 hafta boyunca yerimiz yok diyerek insanları geçiştiriyor...

Restoranın sitesine konulmak üzere, yapılan yemeklerin fotoğraflarının da eklenmesi gerekiyor. Ne var ki, çekilen yakın çekim fotoğraflar gerçek yemeklere bile ait değil. Yemek gibi gözüken “şeyler” aslında renklndirilmiş tuvalet tabletleri ve krema yerine kullanılan tıraş köpüğü.

Ardından, olmayan restoranıbgerçeğe çevirmeye karar veriliyor ve eski bir evin arka bahçesine masa ve sandalyeler koyup, marketten alınan hazır yemekleri mikrodalgada ısıtılıp süslü tabaklarda servis ediliyor.

Gelen misafirlerin yarısından çoğunu ünlüler oluşturuyor ve tüm misafirler yemeklerin ne kadar lezzetli olduğunu yüksek sesle söyleye söyleye bitiremiyor. İnsanlar tekrar gelebilmek için şimdiden rezervasyon yapabilir miyiz diye sormaya ve çok memnun kaldıklarından bahsetmeye başlıyor.

Günümüzde sosyal medyanın ve çoğu para ile satın alınan ödüllerin insanların algısını nasıl yönlendirdiğini anlatan bu olayda da insanlar TripAdvisor puanına bakarak ne olursa olsun buranın en iyi restoran olduğunu düşünüyorlar.

TripAdvisor sonunda ne olduğunu fark edip restoranı listeden çıkarıyor. Daha sonra da şu açıklamayı yapıyorlar: "Genellikle sahte restoran listeleri oluşturan insanlar, bizi sınamak için yanlış yönlendirilmiş girişimlerde bulunan gazetecilerdir."

 


30-06-2019 11:24

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
otelci48
03-07-2019 10:46
Herşey Yalan
Tripadvisor ın gerçekten güvenilir bir site olduğuna inanmıyorum ve verilen reklamlar ve üyelik alımı ile olumsuz yorumların siteden silindiğine bizzat şahit oldum. Tamamen parayı veren düdüğü çalar sitesi.
Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar