16.07.2019
Kullanıcı Adı:   Şifre:   Beni Hatırla

Yeni Üye  |  Şifremi Unuttum

Haber Detayı
TURİZM AJANSI'NDAN OKÇULUK YARIŞMASINA PARA AKITILMAK İSTENİRSE, NASIL ÖNLENECEK
Eski Turizm Bakanı ve TÜRSAB Başkanlarından Bahattin Yücel; AKP milletvekillerinin meclise sunduğu teklif ile kurulmak istenen Turizm Ajansı'nın sayıştay denetimi dışında tutulmasını, somut bir örnekle anlatarak buna karşı çıkılmalı dedi...

 

Eski Turizm Bakanı ve TÜRSAB Başkanlarından Bahattin Yücel, Turizm Ajansı’nın kurulması ile ilgili yasa tasarısı görüşülürken önemli bir konuya dikkat çekti.
 
Turizm Ajansı’nın sektöre getireceği yükün yanında, milyarla ifade edilen oluşacak kaynağın nereye nasıl harcanacağının denetim dışı bırakılmasının sakıncalarını, son dönemde yaşanan olaylardan örneklerle anlatan Yücel şunları söyledi:
 
Sektörün görüşüne başvurulmadan, turizmin paydaşları ile tartışılmadan, aceleyle TBMM’ne sevkedilen bir tasarıyla devlet geleneğimizdeki Sayıştay ve Kamu İhale Yasası gibi denetim mekanzimalarının dışında tutulacak bir Tanıtma Ajansının kurulması hedeflenmektedir.
 
Tasarı Meclise sevkedildiği haliyle yasalaşırsa; yıllık yaklaşık 200 milyon dolarlık kaynak sektörden alınacak, Bakan ve seçeceği bürokratlar ile sektörde dengeli temsil yeterliği bulunmayan bazı meslek kuruluşları temsilcilerinin eliyle harcanacaktır.
 
Örneğin Bakan; Okçuluk konusunun önemli bir tanıtma etkinliği olduğuna tek başına  karar vererek, seçeceği bir ülkede kendi belirleyeceği kişi ya da kuruluşlara, denetim dışı dilediği kadar kaynak aktarabilecektir. Böyle bir garip tanıtma modeli  her halde Dünya’da ilk kez bizde uygulacaktır.
 
Tasarı İhtisas Komisyonuna geri çekilmeli ve sektörün ayrıntılı görüşlerinin alınmalı.
 
 
Turizm Sektörü 2019 sezonunda dışarıdan görüldüğü kadar parlak günler geçirmiyor. Günübirlik ve küçük ölçekli ticari amaçlı gelenler dışında, tatillerini geçirmek ya da tarihsel ve kültürel ilgileri nedeniyle Türkiye’yi ziyaret edenlerin sayılarında kayda değer artışlar gözlenmiyor, dedi.

08-07-2019 12:00

(Paylaşmak için önce 'Beğen'i tıklayınız.)
 
Kullanıcı Yorumları
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır.

Habere Yorum Gönder
Başlık:
 
İsim (ya da) Rumuz:
 
E-Posta:
     
Yorum:
 
Bunları Okudunuz mu?
Diğer Haberler
Yorumlar