• 06 Ocak 2016 04:52
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Acentalığın sonuna 5 kala !

Bu yazıyı dinleyin
Refet Kayakıran 06 Ocak 2016 Acentalığın sonuna 5 kala !

 

Bankaya giriyorsun havale için, bankacı; ‘’Ben yaparsam 30 TL, ATM'den 10 veya cepten bedava’’ deyip seni yönlendiriyor! Üstelik, çalışan eleman kendi ekmeğiyle oynadığının farkında bile değil! Eskiden 3 kişi olan bankoda, şimdi 1 eleman çalışıyor.
 
Banka bu banka! Parayla oynama uzmanı! Sana diyor ki; Sana verdiğim hizmeti git cepten, internetten yap para almayacağım, yeter ki bankaya gelme!
 
Bu ne demek? Ey ana karnından bilgisayarla, cep telefonuyla doğmuş genç sevgili acenta kardeşim veya eski kütük gibi APT'de kalmış demode ablacım?
 
Haydi biz radyo çağı eski nesil, teleksten fakstan bilgisayara 30 yaşlarında geçtik! Peki ya siz, yeni nesil acentalar?
 
Türsab seçimlerinde bilumum turizm portallarında, sadece ‘’benim bilet komisyonum nolcak başkan adayım, biletim de biletim’’ ağlamasıyla geçti günleriniz seçime kadar ve halen de başka konuda ağlayan yok! 
 
Bir tane başkan adayı çıkıp, "Yahu ey acentalar, bitti kardeşim biletten komisyon ve dahi otelden de komisyon! Anlamıyor musunuz diyemedi" hiç biri!
 
Birisi, bu işin babasını Türkiye’de vergilendireceğim derken, diğeri ben size en büyük, kocaman bir sayfa kuracağım dedi, dünya durdukça başınıza seçtiğiniz ise hiçbir şey demeden kıs kıs güldü !  Ülke turizmi batmış, ne acentalar ne de anlı şanlı adaylardan tık yok! Eh zaten her toplum layık olduğu gibi yönetilir!
 
Tüketicinin direkt üreticiye ulaşarak satınalma çağı bu çağın adı! Dükkan yok, satıcı yok! Gir internete, git sanal depoya istediğini al, kapına gelsin! Seyahat hayali satıyorsan bu çok daha kolay.  Satılan mal değil, bir hayal zaten! İnternet, web de adı üstünde ‘’Sanal’’ , yani hayal! 
 
Seyahat; fiyatı, kataloğu, videosu, filmi tüm hizmetleriyle internette, milletin cebinde geziyor! Sen hala biletten para kazanma hayalindesin… Milli Piyango sat, daha iyi… Ha o bile internette artık, sokakta bayi kalmaz yakında!
 
Acenta, bu sanal alemde katma değer yaratırsa kazanır ve yaşar. Bitti, çıplak biletten, yataktan para kazanma dönemi!
 
Ya bunları internetten hiç eleman masrafsız ve hatta hiç ofissiz, piyangocudan biraz daha afili, evde veya bir kafede oturup minimum maliyetle satacaksın ve Türsab'a esas, "home office" yasalaşsın diye ağlayacaksın… Ya da çeşitli hizmetleri öyle bir araya getirip tüketiciye sunacaksın ki gelip senden alsınlar yarattığın paketi. Yani tur operatörü olacaksın. Ya da ben yaratamam paket maket, başkasının paketini satar komisyon isterim diye diye son demlerinde yaşayacaksın.  
 
Gözünde büyütme tur operatörlüğünü… Mesela öyle bir Amasya turu, ne bileyim, Niğde turu yaratırsın ki, oranın uzmanı sen olursun ve 10 milyon seyahat eden Türkiye tatilcisi seni bulur internetten! 3 yıl sonra da Hollandılısı, Japonu bulur!
 
Veya bırak dükkanı abine, ablana, amcana, dostuna, git Çin’e, Hindistan’a veya esas  ülke politikasına uygun olarak git Arap ellerine 1 yıl yaşa, öğren dilini, pazarını, 3 milyar insandan binini getir… 
 
Biletten ve dahi sadece otel yatağından komisyon devri son demlerindedir!
 
Tur operatörünün paketini satıp komisyonla yaşamaya da az kaldı ha bilesin! Çünkü o da sana çok yakında %5'den vazgeçtim %1 i bile zor verir. 
 
Nice zorlu senelere hazır olun! Ama dua edin hiç olmazsa barış geri gelsin de 'azıcık aşım kaygısız başım'la yaşasın ülkemiz ve dünya!