• 25 Ağustos 2020 15:46
  • 0
  • 5 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Angela bizi nasıl kandırdı?..

Bu yazıyı dinleyin
Yavuz Ataç 25 Ağustos 2020 Angela bizi nasıl kandırdı?..

Balıkların ve rakının hiç hafızası olmaz diye söyleyince. Sen balıktan ne anlarsın dedi. Doğrudur. Balıktan iyi anlamam ama rakıdan çok iyi anlarım. Yok Ehvel Sigar değil. Hollanda’dan gurbetçibir delikanlı. Henüz asimile olmamış ama uyum sağlamış diyebilirim. Çünkü konuşmaya başlayınca ağzı durmak bilmiyor.

En çok Hollanda Başbakanına kızıyor. “Herif tatilinizi kendi ülkenizde yapınız” dedi. “Eyvallah, tamam olur” dedik. “Şimdi 10 gün evde karantinada kalmamız gerekiyor. Ulan şu koronavirüs testini şov olsun diye mi yaptık..” diyor.

Bu sözleri tabiki bu şekilde söylemedi. Türkçe uyarlamasını ben yaptım ama anlatmış oldukları ne yazık ki gerçek!

Yarın sabah test sonuçlarını almak için hastaneye gideceğiz dedi. Ben neticeyi e-nabız sitesinden görebilirmişim ama eşim Alman. Bu yüzden hastane uğrayıp almamız gerekiyor. Öğlenden sonra da Düsseldorf’a uçuşumuz var. Eğer sonuçlar yetişmezse bir sonraki uçağa bilet alacağız. Netice pozitif çıkarsa 14 gün daha buradayız. Buna en çok Fethiye’de yaşayan halam sevinir. Çünkü keşke biraz daha fazla kalsaydınız diyor. 

Halasının hoşuna gider mi onu bilmem ama eğer sonuçlar pozitif çıkarsa eniştenin sevineceğini hiç sanmıyorum.

Bizimde bir hafta sonra Almanya uçuşumuz olduğu için neler yapmamız gerektiğini öğrenmek istedim. Eniştesinin Turizm Danışma Bürosunda çalışan bir arkadaşı vasıtasıyla görüşmüş olduğu hastanedeki yetkili kişi şunları söylemiş:

Koronavirüs testini havalimanında yapabilirsiniz. Ama devlet hastanesidaha uygun. Uçuş saatinizden 48 saat önce yaptırmanız gerekiyor. Yok, varış noktanıza48 saat önce. Sonucu yarın öğlen alabilirsiniz ama ertesi gün de olabilir. Yoğunluğa göredaha fazla zamanalabilir. Bizim bir suçumuz yok. Test tarafımızdan yapılıyor ama örnekleri bilmem ne hastanesinin mikrobiyoloji laboratuvarına gönderiyoruz. Her gün iki araç test örneklerinigötürüp, sonuçlarını getiriyor.

Halk Bankasına 110 Lira yatırmanız lazım diye söyledi. Ama ertesi gün test için hastaneye gidince. Dün gelmiş olsaydınız bu rakam olurdu. Bu sabah ücreti 250 lira yaptılar. 140 Lira fark ödemeniz gerekiyor. Ama devlet hastanesi para almıyor. Gidin bankaya ödeyin ve dekontun, uçuş biletinizin ve pasaportlarınızın birer fotokopisi ile yurtdışına çıkış için Covid PCR testi yaptırmak istediğinizi belirten imzalı bir dilekçe getiriniz.

 

Olabilir mi böyle bir şey?.. Her iddasına girerim. Rusya’da bile bu şekilde bir uygulama yoktur diyor.

 

Pekala Koronavirüs testini yaptırmanızı Hollanda Başbakanı mı istedi diye söyleyince. “Bu soruyu bana niçin soruyorsunuz?” diye sordu. Cicero “motus animi continuus” diyor dedim. Türkçe anlamı: ruhun daimi hareketi.

Bu sırada eşi Almanca “Latince bir şey söylüyor” diyerek. Belki bilmiyor. Almanya’ya giriş yapanlar 72 saat içerisinde ücretsiz Koronavirüs testi yaptırabiliyor. Eğer o anlaşmaya imza atmamış olsaydınız. Türkiye’den Almanya’ya uçanlar 250 TL yerine Almanya’da havalimanlarında ücretsiz Koronavirüs testi yaptırabilecekti dedi.

“Öyle mi?” dedim. Riskli ülkeler arasına İspanya girince, Almanya’ya dönüş yapanlar için “ücretsiz” test yaptırma zorunlu oldu. Ancak imzalanan mutabakat yüzünden Türkiye’den gelenler hala bunun dışında tutuluyor.

Kimbilir? Belkide amac; Türkiye'ye gitmeyin. Ispanya’ya, Yunanistan'a gidin?..

Mutabakat meselesine gelince. Almanya ile Türkiye arasındaki uzlaşma gereği Antalya, Dalaman, Bodrum ve İzmir yöreleri seyahat uyarısından muaf tutulmuş. Bunun karşılığında Türkiye’den Almanya’ya uçacaklar için Koronavirüs testi zorunluluğu getirilmiş.

Hollandalı gurbetçi delikanlı “Yahu Angela Merkel bizi kandırmış.Artıkotelcilerimiz Almanya’dan Türkiye’ye yönelik talep artışını unutsun. Hatta yarından sonra birçok rezervasyon iptal olur” dedi.

Ne garip?.. Bir gurbetçi delikanlı bunları söylüyor ama kendisini sürekli farklı bir siyasi partiye yakın hisseden duayen bir enternasyonalturizm danışmanımız. Turizm bölgelerimizi seyahat uyarısı dışına aldırdık(herhalde kendisi bizzat işin içindeydi). Alman tur operatörlerin ile bugün görüştüm. Hepsi Türkiye uçuş planlarını genişletmeye başlıyor diye konuşuyor.

Bu görkemli habere yer verenmedyamız. Binbir tür çileye alışmış olan gurbetçi vatandaşlarımız ile Türkiye sevdalısı turistlerin turizm danışma bürosu, hastane, havalimanı veya sağlık ocağı köşelerinde maymuna dönmeleri. PCR testi sonuçlarının yetişmemesi sonucu havalimanlarında veya çevre otellerde konaklamaları ve tekrar dönüş biletialmalarındannedense hiç bahsedilmiyor?.

Neyse. Belki de onlar da duayen danışmanımız gibi düşünüyordur. Koronavirüs test neticesi yetişmeyen veya pozitif çıkanlarınuçağa alınmaması. Kalmış oldukları veya konakladıkları yerlerde 14 gün karantina altına tutulmaları. Yahut hastanelerde tedavi maliyetlerini nasıl olsa havayolu şirketleri ile tur operatörleriüstlenir.

Stratejik düşünen bu duayenimiz zaten sizin fikrinizi tenkit etmeyeceğim. Gerekirse tüm havayolu şirketleri ile tur operatörlerini devletimiz destekler dedi.

Hovardalık herhalde böyle bişey..