• 20 Ocak 2021 13:43
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Bir öneri-2

Bu yazıyı dinleyin
Bahattin Yücel 20 Ocak 2021 Bir öneri-2

Turizm sektörünün devasa sorunları bir türlü gündeme getirilemiyor. Seyahat acenteleri kapandılar. Lokantalar, barlar, kafeler ve eğlence yerlerinin ne zaman açılacakları belli değil. 

Kısıtlama ve yasaklamalar genel bir uygulama planının parçası olarak yürürlüğe girse, belki anlamlı olacak. Ancak bu konuda bir tasarım olduğuna ilişkin hiçbir belirti yok.

Alınan önlemlerin amaca ulaşmakta yeterli olmadığı açık. Örneğin, perakende satışları desteklemek amacıyla açık tutulan AVM ’ler ortadayken, esnaf lokantaları başta yiyecek-içecek hizmeti veren işletmelerin kapatılmalarının, salgını önlemeye yetmeyeceği belli değil mi? 

Konaklama dahil turizmle doğrudan ilgili alt sektörlerin, bu salgın döneminde işlerini kaybeden çalışanlarının 2 milyon kişiye ulaştığı yeterli vurguyla dile getirilmiyor.

Özenle seçilmiş birkaçı dışında hiçbir destek alamayan seyahat acentelerinin, bu süreçte oyun dışı kalmaları sahip oldukları potansiyelin, pusuda hazır bekleyen birileri tarafından değerlendirilmeyeceği anlamına gelmiyor.

Kusura bakmasınlar bazı konaklama tesislerinin sahipleri, bir takım ödemelerinde kolaylık sağlanmasından ve özellikle arazi tahsislerinin bu süreçte uzatılmasından mutluluk duyabilirler. Ancak değişen tüketici eğilimleri ve yeni pazarlama dinamiklerini dikkate alan bir yapılanmaya gidemezlerse, başarılı olma şansları olamaz.

Oysa şu anda Sağlık bakanlığı eliyle başarısız biçimde yürütülen aşılama turizm sektörü için bir fırsat olabilir. Dünya’da arz talep dengesizliğinin zengin ülkeler lehine geliştiği bu süreçte, sektör meslek örgütleri aracılığıyla girişimde bulunabilir.

TÜRSAB ve seçilecek bir bölgedeki güçlü konaklama örgütü -örneğin Antalya’da AKTOB- birlikte, Uluslararası kurumlardan belirli miktarda aşıyı kendi olanaklarıyla satın alabilirler. Aşıların sektörün bütün çalışanları ve havaalanı personelini de kapsayarak uygulanması ile eş zamanlı bir tanıtım kampanyası başlatılabilir.

Kampanyada 14 gün süreyle Türkiye’de konaklamak isteyecekleri öngörülen ülkelerde, kapsamlı bir tanıtım gerçekleştirilebilir. 

Özellikle AB ülkelerinde zorunlu hale getirilmek istenen Bion-Tech-Pfizer üretimi aşının uygulanması, ileride başka aşıları uygulayan ülkelere getirilebilecek olası sınırlamaları da önleyecektir.

Havaalanları giriş ve çıkışlarında test ve aşı uygulamalarının kayıtlarını tutan ve retina okuyucularla desteklenmiş akıllı sensör yardımıyla, bu işlemler kısa sürede sonlandırılarak veri tabanlarına işlenebilir.

Kampanyanın asıl amacı Türkiye’de turizm sektörü çalışanlarının aşı olduklarını ve başta tesisler hizmet veren bütün kuruluşların güven içinde bulunduklarını açıkça göstermeye yarayacaktır.