• 13 Ocak 2020 12:22
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Boş senaryo

Bu yazıyı dinleyin
Bener E. Kavukçuoğlu 13 Ocak 2020 Boş senaryo
 
TTYD ve TUSİAD beraberce  “Turizmde Dönüşüm Senaryoları” başlığı altında bir çalışma yapmışlar. TUSİAD’ı bir kenara koyuyorum da malın sahibi olan TTYD’nin bu denli öngörüsüz bir  çalışmayı hem de bir buçuk yıl gibi uzun bir sürede hazırlamış olmasını anlayabilmiş değilim. 
 
Sürdürülebilir bir turizmin ana senaryosunun iklim değişikliği, turizmin çevreye etkileri, doğanın korunması gibi ana eksenleri göz ardı ederek oluşturulması başlı başına bir cehalettir. Bu çalışmayı hazırlayanlar Dünya Turizm Örgütü’nün  yayınladığı istatistikleri alırken, Örgüt’ün sürdürülebilir bir turizm için yaptığı çalışmalarını da inceleyebilselermiş belki farklı bir senaryo çıkarabilme şansları olabilirmiş; ancak belli ki zahmet etmemişler. 
 
Doğaldır ki uzun erimli senaryoların gerçekleşmeleri   hedeflere  ulaşma konusunda neler yapılması gerekliliğini ortaya koyan stratejilere gereksinim duymaktadır. Ancak bu çalışmayı hazırlayanlar böyle bir strateji çalışmasını belli ki çok fazla önemsememişler:
 
“ Bu durum, 2007 yılında kabul edilen 2023 Turizm Strateji Belgesi’nde tespit edilmiş ve çeşitli tematik koridorlar oluşturularak turizmin ülke sathına yayılması hedeflenmiş ise de bu konuda kaydedilmiş olan ilerleme sınırlı olmuştur.” (a.g.ç. S.5)
Sınırlı olmamıştır, hiçbir  ilerleme olmamıştır, ki bugün o belge zaten Bakanlığın depolarından birinde unutulmuş gitmiştir. Yıllardır – ben de dahil –  sektörün içinden  üç beş kişi “bu belge ne  oldu?”  diye sorgularken siz malın sahibi olan TTYD üyeleri maalesef ne bizim sesimizi duymak gereğini duydunuz, ne de daha da  acısı bu belgeye  12 yıldır sahip bile çıkmadınız. Aynı duyarsızlıkla bu çalışmada da satır aralarına birkaç “strateji” kelimesi koyarak en temel  öge  geçiştirilmiş. Bugün “yeni stratejimiz” diye açıklanan belgesiz (!) strateji konusunda da bu stratejinin içeriğinin ne olduğu sorgulanmıyor.
 
Bu temel unsurları göz ardı eden bu çalışmadaki  yanlışlardan da  iki örnek verelim: 
 
“S.16   3.2.3. Gelen Turistlerin Profili” 
 
Bu başlık altında Türkiye’ye gelen turistlerin profili şu şekilde açıklanıyor: 
 
- %X Rusya’dan, %X Almanya’dan,  %X Bulgaristan’dan …..
 
- %X İstanbul’dan, %X Antalya’dan, %x diğer illerden giriş yapmıştır,
 
- %X uçakla, %X trenle, %X gemi ile, %X araba ile gelmiştir.
 
Böyle bir değerlendirme  için bir buçuk sene çabalamaya hiç gerek yok, bu rakamlar TUIK istatistiklerinde her sene veriliyor. Ama bu bir profil değil, böyle profil çalışması da olmaz zaten.  
 
 S.36   S-II Üçüncü yaş turizmi senaryosu.
 
“…genellikle sağlık turizmi ile birlikte ele alınmakla birlikte , dönüşümün asli unsuru doğrudan sağlık alma amacıyla yapılan ziyaretten ziyade, belli bir yaş üstünde ve sınırlı bir bütçe ile seyahat etme eğilimi artan dünya nüfusuna cazip gelebilecek ve özellikle turizm sezonu dışındaki aylarda değerlendirilebilecek üst yapı dönüşümü  modellenmiştir. …”
 
1. Sağlık Turizmi hiçbir şekilde Üçüncü Yaş Turizmi ile birlikte ele alınmaz. Her ikisi de birbirinden tamamı ile farklı turizm türleridir. Üçüncü yaş turizmi veya genel olarak konaklama sektörünün  içinde uygulanan ‘sağlık’ hizmetidir; sağlık turizmi ile hiçbir bağlantısı yoktur.
 
2. Üçüncü yaş turizmi yaşlı ve maddi yetersizliği olan insanlara ucuz huzur evi hizmeti vermek değildir.  Genel olarak üçüncü yaş turizminin başlangıç yaşı 50  olarak ele alınmakta, ve bu grubun içerisinde yer alan özellikle birinci grup  ( 50 – 60/65 yaş grubu)  denildiği gibi maddi yetersizlikleri olan  değil, tam tersine senede en az 2 tatili finanse edebilecek maddi güce sahip insanlardan oluşmakta olup, bunlar da huzurevi tatili değil, aktif  bir tatili yaşamak isteyen insanlardır.  
 
Sonuç olarak bu senaryodan bir film çıkmaz, çıksa da Cüneyt Arkın’ın Dünyayı Kurtaran Adam filmi bu filmden daha tutarlı çıkar.
 

Diğer Yazılar

Halı ve kültür 25 Eylül 2020

Otel miyiz hastane mi 09 Ağustos 2020

Vatan sağolsun 09 Temmuz 2020

T+U+R+İ+Z+M = P 15 Haziran 2020

Stockholm sendromu 28 Mayıs 2020

Turizm yalanları 17 Mart 2020

Yok eden turizm 28 Ağustos 2019