• 05 Temmuz 2017 01:37
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Çiftlikler sağlık ve wellness'e kapılarını açıyor

Bu yazıyı dinleyin
Mehmet Han Ergüven 05 Temmuz 2017 Çiftlikler sağlık ve wellness'e kapılarını açıyor

 

Modern şehir insanının tüketim alışkanlıklarından birini oluşturan tatil anlayışı, giderek içerik ve anlam değişikliğine uğruyor.
 
Klasik deniz-kum-güneş tatili, günümüz turistinin deneyim beklentisini karşılamadığı ve artı değer katmadığı için artık fazla tercih edilmiyor.
 
Buna çözüm olarak, son yıllarda kırsal turizm çatısı altında görülen ve ülkemizde de yaygınlaşmaya başlayan gerek eko gerek çiftlik vb. turizm çeşitleri karşımıza çıkıyor. 
 
Turizmde önemli kaynak ülkelerin başında gelen Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde adı geçen turizm çeşitleri giderek yaygınlaşıyor. Özellikle sosyo-ekonomik yapısından dolayı yaygın olan çiftlikler, şehir insanlarına aradıkları özgünlüğü sunmaya çalışıyor.  
 
Belki bu noktada “Çiftlikler neden turizm sektörüne doğru bir geçiş gösteriyor?” şeklinde bir soru akla gelebilir.
 
İsterseniz bunu bazı rakamlarla biraz netleştirelim.
 
Şöyle ki;
 
1975 yılında Almanya genelindeki tarım işletmesi/çiftliklerin sayısı yaklaşık 904.700 iken bu rakamın 2015 yılında 281.000 işletmeye, 2016 yılında ise 276.000 işletmeye gerilediği görülüyor.
 
Özellikle tarım alanında ön sıralarda yer alan Bavyera Eyaleti’ndeki gerileme durmadan devam ediyor. Almanya’daki çiftliklerin %30’u halen burada bulunuyor. 2012 yılı rakamlarına göre buradaki işletme sayısı ise 98.000.
 
Fakat bu işletmelerin yarıya yakını ek iş olarak işletiliyor.
 
Yani işletmecilerin gelir kaynaklarını bu çiftlikler oluşturmuyor.
 
Bu koşullarda devam ederse, özellikle gelecek yıllarda küçük işletmelerinin kepenkleri kapatacağı veya kapatmak zorunda kalacağı öngörülüyor.
 
Büyük işletmeler daha da büyürken küçük işletmeler kapanma yoluna gidiyor. 
 
Bu süreçte özellikle ek gelir kaynağı olan çiftlik işletmeleri, kendilerine bir yaşam kaynağı olarak turizmi keşfediyorlar.
 
Bavyera’da birçok işletmenin “çiftlikte tatil” konseptini uygulamaya başladığı biliniyor. 2016 rakamlarına göre Bavyera’da toplamda 1007 işletme, çiftlikte tatil hizmeti sunuyor.  
 
Bu rakamın artması ile beraber kızışan rekabet koşulları, turizme yönelmiş olan bu çiftlikleri yeni turistik ürün çeşitlendirmeye zorluyor. Bu bağlamda klasik çiftlik tatilleri nitelik ve içerik değiştiriyor ve akla gelmeyecek yeni ürün ve hizmetlere de el atıyorlar.
 
Bunların başında wellness ve sağlık geliyor.
 
Çiftliklerde artık sadece çiftlik hayatı değil, aynı zamanda bedeni sağlıklı kılacak, ruhu dinlendirecek ve zihni uyaracak ürün ve hizmetler de sunuluyor.
 
Tatil çiftlikleri kendilerini birer sağlık ve/veya wellness çiftliği olarak da adlandırıyorlar.
 
İster Kneipp kürleri, ister cilt bakımı uygulamaları, isterse oruç kürleri olsun burada herkesin isteğine göre ürün ve hizmetlere ulaşılabiliyor. Masajlar, sauna, solaryum, buhar banyosu ve yüzme havuzu, çiftliklerde tatilcileri bekleyen imkanlardan sadece birkaçı.
 
Bazı çiftlikler ayrıca jimnastik, aerobik hatta fizik terapi de sunuyor. Aslında bu gelişme kırsal turizmde bir ürün çeşitlendirme şeklinde algılanabilmekle birlikte, wellness turizminin yavaş yavaş lüks otellerin tekelinden çıktığının ve wellness’ın artık halka indiğinin de bir göstergesi sayılabilir.
 
Bavyera Eyaleti bu bağlamda kendini yenileyerek puan toplamaya çalışıyor. Bu konsepte sahip çiftlikler ise hem bekârlar hem çiftler hem de aileler için tercih edilebilir bir turistik ürüne dönüşüyor. 
 
Acaba Türkiye’deki çiftlikler de bu akımdan etkilenirler mi?....