• 04 Ocak 2018 17:18
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Daha güzel bir dünya için küçük dokunuşlar: vıabono

Bu yazıyı dinleyin
Mehmet Han Ergüven 04 Ocak 2018 Daha güzel bir dünya için küçük dokunuşlar: vıabono

 

 
İklim değişikliği ve küresel ısınma, hem bireyi hem de sivil ve resmi kurumları yakından ilgilendiren bir gerçektir. Küresel iklim değişikliği yaşanmaya başladıktan sonra 2070 ya da 2100 yılı için olası küresel ısınma senaryoları Türkiye açısından da ortaya konmaya çalışılmıştır. Mevsim normallerinin dışında yaşanan hava durumlarının sayısı günden güne artmakta ve dünya çapında birçok türün soyu tükenmektedir. Bu olumsuz gelişmeden hem hayvan hem de bitki türleri zarar görmektedir. Sözü edilen gelişmeler özellikle turizm destinasyonlarını hatırı sayılır düzeyde etkilemektedir. Turizm sektörü, bahsi geçen sürdürülebilir olmayan gelişmenin bir taraftan kurbanı diğer taraftan ise sorumlusu olmaktadır aslında.   
 
Çevreyi ve iklimi koruyarak nasıl tatil yapılır? sorusuna cevap aranırken büyük bir çaresizlik hüküm sürmektedir. “Vazgeç” ya da “tüketme” sloganları artık çözüm olmaktan uzaktır. Seyahat etmek, duygusal bir hazdır. Sürdürülebilirlik, haz alma ve sağlık kavramları yanında, yaşam tarzı ve yeni teknoloji kavramları modern turistler için artık tezat oluşturmuyor. Bu noktada Almanya’da Viabono konsepti karşımıza çıkıyor. Viabono kendini, sürdürülebilir (turizm) ürünler tüketilirken karar vermede haz boyutunu göz ardı etmeden takip edilmesi gereken bir odak noktası ya da deniz feneri şeklinde tanımlıyor ve hem üretici hem de tüketiciyi dikkate alıyor. Viabono’nun temel amacı, Almanya’da modern çevre ve iklim hassasiyeti olan turizmi, uygulanabilir ve aynı zamanda inandırıcı bir şekilde sertifikalandırmak ve desteklemek.  
 
Viabono felsefesine baktığımızda işletmelerin CO² emisyonlarını ekolojik ve ekonomik olarak en iyi düzeye getirmiş “iklim otelleri”nden oluştuğunu görüyoruz. Bu oteller, CO² ayak izlerini tespit etmişlerdir ve engellenemeyen CO² çıkışlarını sertifikalandırılmış projelerle dengelemeye çalışmaktadırlar. İklim otelleri misafirlerine iklime duyarlı konaklama olanağı sunarken onların konfor ve lüksten vazgeçmelerini beklemiyorlar. Bunun için Almanya çapında işletmeleri ve toplumu iklim konusunda bilinçlendirmek/bilinci artırmak ve iklimin korunmasına yönelik stratejiler geliştirmek ön plandadır.   
İklim otelleri, aynı toplumda yaşadıkları insanlara, çevreye ve gelecek kuşaklara karşı sorumlu olduklarının bilincinde olan işletmelerdir. Aynı zamanda ekolojik, sosyal ve ekonomik kalite arasında denge kurmayı hedeflemektedirler. 
 
Bu bağlamda Viabono neler yapıyor? 
 
1. Çocuklara ve gelecek kuşaklara karşı adaletli olmak için iklim değişikliğini önlemeye yönelik çalışmalar yapmayı, iklim-nötr konaklama olanakları sunmayı ve yenilenebilir enerji kullanmayı teşvik ediyor.
 
2. Bulunduğu çevreye karşı adaletli olmak için yüksek değerli ve doğal tat yoğunluğu olan gıda maddelerinin bilinçli olarak yerinde/yörede satın alınmasını sağlıyor. Bununla hem yöresel tatlar sunan bir mutfak geliştiriliyor hem yöredeki iş sahalarının korunmasına yardımcı oluyor hem de ürünlerin nakliyesindeki mesafeyi kısaltarak trafiği hafifletmeye yardımcı oluyor. Ürünlerin satın alınmasında öncelikle çevreye duyarlı biçimde üretilen organik ve çevre sertifikalı ürünler tercih ediliyor.  
 
3. Dünyada bizden daha zor şartlarda yaşayan ve çalışan insanlara saygıyı desteklemek için adaletli şartlarda üretilen kahve ve çayı satın almaya özen gösteriyor. Denge projeleriyle Panama ve Hindistan’da halkı destekleyecek projeleri hayata geçirmeyi ve uzun vadeli istihdam ve eğitimlerle hayat standartlarını artırmayı hedefliyor. 
 
4. Çalışanlara adaletli davranmak için anlaşmalarda verilen sözü yerine getirmeye özen gösteriyor. Ayrıca çalışanlar için niteliği artırıcı eğitim olanakları sunmayı da önemsiyor. Bunları yaparken iş dünyasında dezavantajlı olanlara (kadınlar, yaşlılar ve engelliler) yardımcı oluyor. Bu bağlamda da “work-life-balance” konseptini önemsiyor. 
 
Özetle; daha güzel bir dünya için küçük de olsa bir şeyler yaparak, bir yerden başlamak gerekiyor...
 
Türkiye için VIABONO zamanı gelmedi mi sizce?