• 09 Aralık 2019 07:00
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Et tu brute - sende mi brütüs ?

Bu yazıyı dinleyin
Nizamettin Şen 09 Aralık 2019 Et tu brute - sende mi brütüs ?
 
 
Julius Sezar’ın son sözlerini bilmeyen yoktur. Bu sözleri söylerken canına kastedilmişti Sezar’ın Bu söz bu günlerde malına veya mevkilerine  kastedilenler için de kullanılıyor.
 
Siyasi hayat ve sosyal hayat içindeki örgütlemelerdeki liderlik müessesi artık şeksiz şüphesiz “biat” kuralına dayandı. Bu biat öyle bir şeyki sözlük anlamının da tamamen dışına taşmış “sus konuşma sadece dinle kabul et ve itaat et” düsturunda anlaşılmakta. Dün kolkola olanlar, beraber yürüyüp aynı bereketli (!) yağmurda ıslananla daha üstleri kurumadan bir birlerini çamurluyorlar.
 
Dilimize yerleşmeye başlayan “kimler kimlerle beraber” tekerlemesi şimdilerde “kimler kimleri yiyor” Evet, eskiden de çok kullanılırdı bu “adam yeme” deyimi tabi artık erkek /kadın ayrımı olmadan bu toplumun her koltuğu için geçerliliğini koruyor.
 
Demokratik hürriyetçi bir anlayışın yerleşmediği toplumumuzda Türkiye’nin aydınlık yüzü turizm örgütlerinde de durum farklı değil. Son Türsab seçimlerinde buna yine şahit olduk 1618 sayılı kanunla kurulmuş TÜRSAB seçimlerinde aynı zamanda bir acenteci olan Kültür ve Turizm Bakanı teşrif etmediler. Açıktan desteklenen bir aday da Firuz Bağlıkaya ve ekibi karşısında başarısız oldu.
Acaba eski dostlardan hangisi “Et tu Brute?” dedi...
 
Sekörün konaklama kesimi örgütlerinde de seçimler yapılmaya başlıyor.
 
Gönül isterki uzun süredir korkular içinde yapılan her haksızlığa sesiz kalmayı veya “acaba nasıl karşı çıksak” çaresizliğinde kıvranan bu kesim artık yeni bir vizyon ortaya koyacak kişilerin ortaya çıkmalarına olanak sağlar.
 
Kurumları ataletten kurtarıp ortak hareket etme kültürünü yerleştirebilecek anlayışa ihtiyacımaz var. Kurumlara bugüne kadar hizmet etmiş bugünlere taşımış olanlara saygı, taktir ve vefa mutlaka gösterilmelidir.
 
Ama kimseye de Sen de mi Brutus? denmemelidir.