• 19 Şubat 2012 08:49
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Geleneksel oyunlarımız turizmde neden kullanılmıyor?

Bu yazıyı dinleyin
Nazmi Kozak 19 Şubat 2012 Geleneksel oyunlarımız turizmde neden kullanılmıyor?

Son yirmi yılda turizm sektöründe animasyonun önemi epey arttı. Özellikle her şey dahil sisteminin yaygınlaşması animasyonun önemini daha da artırdı. Tesislerde 24 saat kapanan misafirlerin eğlendirilmesi, sıkılmalarının önlenmesi ve hoşça vakit geçirmelerinin sağlanması için animasyona önemli işlevler yüklendi..

Sabahın erken saatlerinden başlayıp, gecenin geç saatlerine kadar misafirleri eğlendirmek animasyon ekiplerinin temel görevi temel görevi haline geldi.. En basitinden daha kapsamlı olanına kadar her gün yaklaşık 20 saat pek çok oyun, aktivite ve gösterinin uygulanması zorunluluk oldu.

Animasyon ekiplerince yürütülen oyunlar, aktiviteler ve gösteriler genel olarak pek çok tesiste birbirine benziyor.. Misafirlerin tesislerdeki yoğunluklarına göre animasyon faaliyetlerinde farklı kültürler üzerinde yoğunlaşabiliyor..
Gelin görün ki, animasyon etkinlikleri içerisinde bu toprakların kültüründen hemen hiç örnek yok gibi. Türk gecesi adı altında yapılan etkinliklerin önemli bir bölümünün de ne denli amacına hizmet ettiği ise kuşkuludur..

Animasyon faaliyetlerinin önemli bir bölümünün sığ konulardan ve gösterilerden oluştuğunu görüyoruz. “Misafirler bunu istiyor, bunlardan hoşlanıyor” demek, sanırım işin kolayına kaçmakla eş anlamlı..

Kültürümüzde çocuklardan yetişkinlere değin geniş bir yelpazede oyunlarımız olmasına karşılık bunlara animasyonlarda nedense pek yer verilmiyor. Son derece zengin bir kültürün üzerinde oturuyor olmamıza rağmen, animasyon gösterilerinde Türk kültürünün zengin örneklerini göremiyoruz.

Nedenleri üzerinde durmak istemiyoruz, ancak öyle sanıyoruz ki, bunun temel nedeni geleneksel oyunlarımızın unutulmaya yüz tutmasıdır. Halkbilim uzmanları tarafından geleneksel yetişkin ve çocuk oyunları üzerine bazı önemli çalışmalar yapılsa, oyunlar derlense de, bunlar çoğunlukla akademik yayınlarla sınırlı kalmakta, uygulamaya sokulamamaktadır.

Gönül ister ki, üniversitelerimizde sayıları artmakta olan animasyon bölümlerinin yöneticileri bu konularda öncülük etsinler.. Halkbilim uzmanları ile animasyon görevlilerinin bir araya gelmeleri eminiz önemli açılımlar sağlayacaktır. Böylesine ortak akıl toplantıları geleneksel yetişkin ve çocuk oyunlarının turizmde kullanımına katkı sağlamakla kalmayacak; unutulup gitmelerinin önüne bir nebze de olsa geçilmiş olunacaktır..

Zengin bir kültüre sahibiz. Buna makabil konaklama tesislerinde kültürümüzü temsil etmeyen animasyon etkinliklerini izlemek zorunda kalıyoruz. Önemli yeteneklere sahip animasyon görevlilerinin yönlendirilmesi ve bilinçlendirilmesi ile kültürümüzü yabancılara daha iyi tanıtacağımız kuşkusuzdur.