• 10 Şubat 2016 12:00
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kardeş kentler üzerinden tanıtım

Bu yazıyı dinleyin
Nizamettin Şen 10 Şubat 2016 Kardeş kentler üzerinden tanıtım
 
Kardeş Kentler konusunda 2015 yılında Mersin'de bir toplantı düzenlendiğinde bu konun ilk kez formaliteden çıkıp bir iletişim ve güçbirliği stratejisine ve bütün kentlerin bu kıvılcımla tutuşacağını zannettim.
 
Aslında itiraf etmeliyim ki, bu hayal beni yaktı.
 
Çünkü bu konuda yıllar önce yazdığım yazı da bir kıvılcım olur sanmıştım. 
 
Görüyorum ve derin üzüntü duyuyorum her ikisi de birer kıvılcım olarak ne yazık ki kaldı.
 
Turizm konusunda 2016 yılı krizinden kurtulmanın çarelerini ararken Kardeş Kentler konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığının ve turizm sektörünün ortak bir tanıtım stratejisi ortaya koymadıklarını görüyoruz.
 
Hikmetinden sual olmaz bir düzüne toplantı açılış vs ile sektörel bir yol haritası ve kriz yönetimi ortaya çıkmadı.
 
Bakanlığa çok yabancı ama öğrenmeye aşırı arzulu gördüğüm Sayın Bakan Ünal'ın çözüm odaklı arayışları gündelik siyasi söylemlere dönüştü.
 
Daha yukarılardan gelen sesler ise sanki turizmcileri bundan böyle kendi ülkelerinde değil de başka ülkelerde hatta Okyanus aşırı ülkelerde yatırım yapma tavsiyesine dönüştü.
 
Kardeş Kentler ile turizm ilişkisine girme, o kentlerde yoğun tanıtım ve pazarlamalar yapma yaramıza merhem olur mu derseniz sizin yaranızın ne kadar derin ve ağır olduğunu sorarım
Her bölgenin yarasını o bölge daha iyi bilir ve doğaldır ki merhemini de ona göre çeşitlendirmelidir, dozunu da ayarlamalıdır.
 
Ben Antalya özelinde Kardeş Kentler üzerinden tanıtım ve pazarlamanın yapılması durumunda çok sağlıklı neticelerin alacağımıza inanıyorum.
 
Bunun için paydaşların bir araya gelerek ortak akılda buluşup bir yol haritası oluşturulması gerekir
 
Antalya'nın AYİK olarak isimlenen bir ortak akıl platformu var. Bu diğer kentlere örnek olacak sivil ve kamu ortak platformudur.
 
Önerimin burada değerlendirilerek kısa zamanda da sonuç odaklı projelere kavuşturulmasıdır.
 
Daha önceki yazımda AvroTürkler üzerine yapılması gereken tanıtım ve pazarlama "Bizimkiler Tatiliniz Bizde Yapın" da bu çalışmanın özellikle Avrupa ayağında bir parçası olmalıdır
 
Yapılacak olan planlamada paydaşlar arasında mutlaka her bir kardeş kentin bağlantılı tur operatörleri, acenteleri, hava yolları, kültür insanları, ilişkili veya ilişkilendirilmesi gerekli STK’lar ve yerel yönetimler olmalıdır.
 
Hele hele sivil medya örgütleri önemsenmelidir.
 
Kamunun kurumları da her biri karşılıklı ilişkiler kurarak olayın bir parçası olmalıdır.
 
Geçmişte Nürnberg örneğinde olduğu gibi Antalya Polis teşkilatının karşılıklı ziyaretlerini düşündüğümüzde, tüm etkinliklerle Nürnberg'den Antalya'ya gelen turist sayılarının tavan yaptığını görmüştük.
 
Evet, un var şeker var Kardeş Kentler var yani yapılacak çok şey var.
 
Bize aksiyon lazım!!!