• 18 Mayıs 2024 09:31
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kentin coşkusu

Bu yazıyı dinleyin
Nizamettin Şen 18 Mayıs 2024 Kentin coşkusu

Kentin Anatomisi kitabımda bir canlı olarak ele aldığım kent için coşku ne demek, bunun üzerinde düşünelim.

Coşku; “mutluluğa ulaşmadaki pozitif eylemin, his ve duygu katsayısıdır” diye tarif edersem yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Bireysel hayatın mutluluğu, toplumsal mutluluk ile doğru orantılı. Toplumun mutluluk endeksinin hesaplandığı günümüzde, sanat etkinlikleri, toplu eğlence kısıtlanmış bölgelerin dışında oluşturulduğunda, farklı boyutlara ulaşmaktadır. Müzik, görsel sanatlar gibi etkinliklerin kapalı mekanlardan açık havaya, sokaklara taşınması kentin mutluluk endeksini doğal olarak yükseltmektedir.

Dünyada sokak festivallerinin giderek yaygınlaşması ve artık klasik anlamda yapılanlardan da farklılaştırılması gerçeği var.

Antik çağda kentte yaşayanların tümünü bünyesine alabilecek kapasitedeki antik tiyatrolar, milyonluk nüfuslu kentlerde artık tüm toplumu İçine alamayacağına göre yeni mekanlar, kentin en işlek yürüyüş caddeleri, meydanlar olarak hedeflendi. Kuşkusuz kapalı mekanlardaki festivalle etkinlikler devam edecektir, etmelidir de. Sokağa taşınan ve halk ile buluşan etkinlikler mutluluğa ayrı bir coşku katıyor.

Ülkemizden bir örnek vermek istiyorum. Bu yıl 6. Gerçekleştirilen Mardin Bienali bu yönde ilerliyor. Bünyesinde çocuklar için farklı etkinlikler düzenlemenin yanında 5. Bienal’de başlatılan INVITED sergisi ile bu yıl  Antalya’dan öğretim üyesi  Sayın Ebru Nalan Sülün’ün küratörlüğünde  “MÜŞTEREK/UNIFIED” sergi ve etkinlikleri çok dikkat çekti. Kentin kültür kimliğinin ortaya konularak o mekanları anlamlandıran genç sanatçılarında yer aldığı bu sergi Türkiye’nin diğer kentlerinde dikkatle izlendi.

Şimdi gelelim Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın geçen yıl bir çok kentte farklı tarihlerde başlattığı “Kültür Yolu” festivallerine. Bu yıl 16 kentte hayata geçirileceği bildirilen festival 25 Mayıs-2 Haziran da Urfa’da. Festivallerin tanıtımı Almanya’da Avrupa Festivaller Birliğine ( EFA)üyelikle birlikte tanıtıldı, ve artık bir web sayfası ve sosyal medya hesapları var.

Bu festivallerin misyonunun kentlerin tanıtılmasıyla birlikte kent hayatının mutluluğuna, coşkusuna katkı sağlayacağını dileyelim.

Bir küçük örnek ise Brüksel’den vermek istiyorum. “Heykellere Yürüyüş” Sculptures Walk, kentin en ünlü pasajından başlayarak en işlek cadde ve meydanlara serpiştirilmiş heykelleri yürüyerek ziyaret etmek. Kent halkını ve kenti ziyaret eden turistlerin ilgi gösterdiği bu uygulama, umarım bizim yerel yöneticilerimize de ilham kaynağı olur.

Halka ulaşan ve onu içine alan her etkinlik mutluluk endeksini coşturur.