• 13 Ekim 2023 14:30
  • 0
  • 2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kentlerin çıtasını yükselten etkinlikler

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 13 Ekim 2023 Kentlerin çıtasını yükselten etkinlikler

Kitle turizminde ana akım İngilizce tanımıyla 3 S (Sea-Sund-Sun- Güneş-Kum-deniz) olarak ifade ediliyor.

Bu, hacim olarak turizmin en büyük bölümünü oluştursa da son dönemde turist alan ülkeler, turizmi ürün ve etkinlik alan ve konuları ile çeşitlendiriyor.

Bu tek tipe bağımlı olmamanın da gereğidir.

Bu anlayış dünya genelinde ve Türkiye’de yayılıyor.

Geçen hafta bu konuda gerçekleşen iki etkinlik buna örnektir.

Bunlardan biri Antalya’da Akra Hotel’in 6’ncısını bu yıl 20 Eylül – 7 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdiği Akra Caz, biri de  Adana’da 7’ncisi 6-8 Ekim’de yapılan Lezzet Festivali’dir.

İki etkinlik turizm ve kent yaşamında çıtayı yükselten etkinliklerdir.

Bunlardan Akra Caz’ın düzenleyen Haydar Barut’un konaklama alanında bugüne kadar yaptığı her birikendi başına bir özgünlük taşıyan projelerinin biridir. Haydar Barut’un kişisel yaşam tarzı ve sektörde yaptıklarını bilenler için böylesine güzel bir organizasyonu yapmış olmasına şaşırmazlar.

Bunda bir de Kadir Dursun gibi, nesli tükenmiş, bunca başarısına rağmen o kadar mütevazı kişilerin organizasyonunun da önemli bir payı var.

Bu özellikleri ile Akra Caz Antalya’ya sınıf atlattı.

Diğer etkinlik Adana Lezzet ilk olarak ‘Rakı Festivali’ olarak başlamışken kimilerinin her alanda karşılaştığımız alerjik kişilik ve bunun siyasal amaçla kullanmanın sonucu, belediyenin düzenlediği o etkinlik, sırf adından dolayı önce yasaklanmak istendi. Sonra bugünkü vali Yavuz Selim Köşger gibi aklı selim bir kamu yöneticisinin girişimiyle etkinliği valilik belediye ayırımı gözetmeden şehrin bir etkinliği haline getirildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da örnek alınacak işbirliği ile 7. Adana Lezzet Festivali başladığı yolda yeni bir aşamaya taşındı.

Bunda da vali, belediye başkanı, diğer kurumların özverili çalışmaları yanında etkinliğin şehir adınaher kesimde içselleştirip sahiplenilmesi önemli.

Bu arada şunu da söyleyelim.

Böylesine büyük organizasyonları İstanbul ve Antalya gibi yerlerde yapmak o şehirlerin sahip olduğu olanaklar açısından sağladığı altyapı ve olanakları olmadığı ya da daha az olduğu Adana’da yapmak zordur.

Şehri uluslararası arenaya taşımada bir basamak daha yükselten 7. Adana Lezzet Festivali organizasyon bakımından da başarılıydı. Bunda da başta Haluk Özsevim olmak üzere organizasyonda görev alanları kutlamak gerekir.