• 06 Ağustos 2018 01:02
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Kişiye ve an'a ozel tatilin adı: dinamik paket

Bu yazıyı dinleyin
Mehmet Han Ergüven 06 Ağustos 2018 Kişiye ve an'a ozel tatilin adı: dinamik paket

 

 
 
Almanya’nın Köln şehrinde  2000’li yılların başlarında „P&M Reisen’“ seyahat acentesinde çalışırken “yapı taşı modeli” seyahatlerin tur operatörleri tarafından sunulmaya başladığını görmüştüm.
 
Özellikle „kara bağlantılı“ destinasyonlar olan Avusturya, İtalya gibi komşu ülkelere kendi araçları ile ulaşım sağlayanlar oradaki konaklama, etkinlik vb. turizm hizmetlerini yine seyahat acentesine gelerek satın alıyorlardı.
 
Peki bu yapı taşı modelinin “dinamik paket” ile ne ilgisi var? Yapı taşı modeli bir tur operatörünün müşterilerine (başlangıçta) sadece kendi kataloglarında yer alan otel, uçak gibi seçenekleri sunarken; dinamik paket bunun daha gelişmiş şeklidir.
 
Peki turizmde dinamik paket nedir?… 
 
Turizm sektöründe “dinamik paket” bir kaç yıldır sihirli bir kelime gibi ağızdan ağıza dolaşıyor. Dinamik paket (dynamic packaging) turizm işletmeciliğinde kullanılan İngilizce bir kavramdır ve seyahat hizmetlerinin dinamik bir şekilde rezervasyonu ve seyahatin kişiye özel yapı taşlarından oluşturulması anlamına gelmektedir. 
 
Dinamik paketin geçmişi, Expedia’nın yapmış olduğu çalışmaların başlangıcı olan 1990’lı yılların ortalarına kadar gitmektedir. Dinamik pakette, müşteri bir uçuş rezervasyonu yaparken, aynı zamanda bir otel ve/veya kiralık araç da ayarlayabilmektedir.
 
Dinamik paket artık tüm büyük tur operatörlerinde (TUI, Thomas Cook) ve seyahat aracılarında (Expedia, Opodo) bulunmaktadır. Burada müşteriler kendi tatil paketlerini şekillendirebilmektedir. 
 
Dinamik paket, her ne kadar teknik bir anlam çağrıştırsa da turizmde müşterinin isteklerine göre farklı yapı taşlarının, örneğin uçak, otel, transfer ya da kiralık araç gibi hizmetlerin bir araya getirilmesi ile oluşmaktadır. Artık müşteriler turistik online siteler üzerinden kendi arzuladıkları tatilleri gerçek zamanlı olarak bilgisayarlarında paketleyebilmektedir. Tabi ki bu sitelerin kullanım oranı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir.
 
Örneğin Almanya pazarında fazla gelişme göstermediği ve müşterilerin tur operatörlerinin sundukları tatilleri seyahat acentelerine giderek satın alma alışkanlıklarını devam ettirdikleri belirtiliyor. Buradaki önemli unsur ise yukarıda da bahsedildiği gibi, Alman tur operatörlerinin zaten uzun yıllardan beri dinamik paketlemeye benzer yapı taşı tatilleri müşterilerine sunuyor olmalarında yatmaktadır. Yapı taşı tatillere nazaran dinamik paketlerde esneklik bağlamında sınır bulunmamaktadır. 
 
Örneğin şehir turizmi bağlamında bir hafta için Münih’ten İstanbul’a gelindiğini düşünelim; ilk dört gece akrabalar yanında kalınabiliyor, diğer üç gece bir otelde konaklanabiliyor, gerektiğinde de araç kiralanabiliyor. Bu şekilde kişisel olarak planlanan bir şehir tatili bir kereye mahsus olacaktır. 
 
Teknik sürecin işleyişinde ise elektronik bir rezervasyon, müşterinin istekleri doğrultusunda gerçek zamanda bir araya getirilmektedir. Tur operatörünün rezervlerinde bulunan halihazırdaki oteller, güncel uçuşlar ile kombine edilebilmektedir. Paket turun toplam fiyatı rezervasyonun yapıldığı anda hesaplanmaktadır. Şimdi adım adım dinamik paket sürecine bakalım; 
 
1. Bir dinamik paket talebi aynı zamanda seyahat acentesi bürosunda TravelTainment, Amadeus, Sabre, Traffics, Bewotec, Travel-IT vb. rezervasyon sistemleri üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. 
 
2. Her bir seyahat yapı taşı, uçak, otel ve transfer, verilen talep verileri doğrultusunda birleştirilip seyahat için teklif oluşturulmaktadır. 
 
3. Rezervasyon yapmadan önce, uygunluk ve fiyat sorgulaması gerçek zamanlı olarak yapılmaktadır. Seyahat teklifi arka planda anlık olarak kontrol edilmekte ve yeniden hesaplanmaktadır.
 
4. Seyahat acentesi veya müşteri, uçuş, otel, transfer ve turist rehberi ile eksiksiz bir seyahat teklifi almakta ve bağlayıcı bir rezervasyon yapabilmektedir. Paket tatil rezervasyonu, bireysel seyahat bileşenlerine rağmen Seyahat Kanunu‘na uygun şekilde yapılmaktadır.
 
„Klasik tatil paketi öldü; yaşasın dinamik paket!“ diyenler dahi var turizmde...