• 24 Temmuz 2020 23:53
  • 0
  • 3 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Koronavirüsü, kamuculuk ve seyahat endüstrisi

Bu yazıyı dinleyin
Fehmi Köfteoğlu 24 Temmuz 2020 Koronavirüsü, kamuculuk ve seyahat endüstrisi

Koronavirüsü salgını ile dünya genelinde gündeme gelen ve çeşitli alanlarda uygulanmaya başlayan kamuculuk turizm seyahat endüstrisinde de yaşanıyor.

Bu konuda aralarında kamusalcılığa karşıtlığı ile bilinen liberalizmin kalesi olarak anılan İngiltere dahil Avrupa’nın birçok ülkesinde hem geniş halk kesimini ilgilendiren hem de işletmeleri ve ülke ekonomisi için kamu yönetimi devreye girdi.

Bunun iki çarpıcı örneğinden biri kamuculuğa karşı politikaları ile bilinen İngiltere ve Avrupa seyahat pazarının merkezi olan Almanya’da yaşandı.

Almanya ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Lufthansa’nın iflasını önlemek için kamu yönetimi 9 milyar Avro verip şirketin yüzde 20’sine ortak oldu.

Aynı şekilde Avrupa seyahat pazarının en büyük grubunu oluşturan Alman TUI firmasına 1.8 milyar Avro kredi sağlandı.

Benzer durum İngiltere’de yaşandı.

İngiltere geçen yıl ülkesinin adıyla özdeşleşmiş 180 yıllık Thomas Cook firmasının iflastan kurtarılması için istediği 300 milyon Avroluk krediye garanti verip kefil bile olmazken koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen havayolu şirketi Virgin Atlantic’e 750 milyon dolar kredi sağlayarak iflasını önledi.

Portekiz ve İspanya hükümetleri, ülkelerinin stratejik öneme sahip ulusal hava yollarını koronavirüs salgınının yarattığı ekonomik krizden kurtarmak için harekete geçti.

Portekiz hükümeti, bayrak taşıyıcı havayolu konumundaki TAP hava yollarındaki devlete ait yüzde 50 payını yüzde 72,5'e çıkararak şirketi kamulaştırdı.

İspanya hükümeti, İberia başta olmak üzere ülkedeki hava yolu şirketlerine 10 milyar Avroluk fon ile kamu desteği sağladı.

Türkiye’de de üçü Rusya’da biri Hollanda’da olan Türk kökenli dört tur operatörüne 120 milyon dolarlık kredi sağlandı.

Kimileri bunu eleştirdi. 

Eleştirilecekse bu firmalara destek verilmesi değil bu desteğin zor durumdaki orta ve küçük boy firmalara neden sağlanmadığı olmalı.

Bunlar seyahat endüstrisinde kamuculuğun yükselişinin ilk işaretleri sayılabilecek, şirket ve işletmelerle ilgili örnekleri.

Kamuculuk turizmde tüketici nezdinde de devreye girdi.

İtalya, İspanya, Yunan ve Japonya’dan sonra Rusya da iç turizmi desteklemek için yurttaşlarına hibe şeklinde yardımlarda bulundu.

Bu örnekler kamuculuğun önümüzdeki dönemde turizm sektöründe de gündemde olacağını gösteriyor.

Koronavirüs salgını dünyanın her yerinden din, dil, ırk ulus, ülke demeden yüzbinlerce insanın yaşamını yitirmesi başta olmak üzere tarihte ilk olan birçok soruna neden oldu.

Koronavirüs salgının neden olduğu bu devasa sorun ve sıkıntılar yanında bazı şeylerin değişmesi gerektiğini anlamaya vesile olacağı kabul edilen bir gerçek.

Bu gerçeğin bir parçası da ilk işaretleri diğer alanlarda görülen kamuculuğun yükselişe geçtiği sürecin seyahat endüstrisinde de yaşanacağı gerçeğidir.

Bu, niyet değil olgulara dayalı, gerçek, yararlı ve gereklidir.

Koronavirüs salgını ile hareketlenen kamuculuğun yükselişi teoriden pratiğe geçti, süreç hızlanarak sürecektir.

Bu, içine girilen, koronavirüs salgınıyla yeni aşamaya girilen yeni dünya düzeni sürecine de uygun bir gelişmedir.