• 11 Ağustos 2017 03:59
  • 0
  • 4 DAKİKA OKUMA SÜRESİ

Lüks'ün evinde lüks'ün eğitimi

Bu yazıyı dinleyin
Mehmet Han Ergüven 11 Ağustos 2017 Lüks'ün evinde lüks'ün eğitimi

 

Türk Dil Kurumu’na göre, “lüks” sözcüğü  ‘giyimde, eşyada, harcamada aşırı gitme, gösteriş, şatafat, gereksinim dışı olan ya da aşırı, fazla’ anlamlarında kullanılıyor.
 
Yaşam ile ilgili olan bu sözcükleri bazıları sadece hayal ederken bazıları gerçekten yaşıyor. Yaşanan bu gerçek, ekonomide de gittikçe dikkat çeken önemli bir pazar oluşturuyor; ihtiyaç olsun olmasın her ürünün bir lüks kategorisi oluyor; lüks yatlar, villalar, arabalar, çantalar, saatler, mücevherler vb. 
 
2004 yılında lüks branşının patlaması ile Monako Üniversitesi “Master of Science in Luxury Goods and Services” adlı bir öğrenim programını hayata geçiriyor. Monako, iki km2 yüzölçümüne sahip, yaklaşık 20 bin milyonerin yaşadığı bir zenginler ülkesi. Programa katılanlar “Master of Luxury” unvanı ile mezun oluyorlar. Yani bir çeşit yüksek lisans yapmış sayılıyorlar.  
 
Monako Üniversitesi, artık bilimsel anlamda “lüks”ün eğitimini veriyor.
 
Programa olan talep sürekli artıyor ve bu eğitime tüm dünyadan öğrenciler ilgi gösteriyor.
 
Bu programa katılan öğrencilerin lüks’ü sadece öğrenmekle kaldığı söylenemez, bu öğrencilerin çoğunluğu zaten lüksü yaşayan bir çevreden geliyor. Okuldaki masaların üzerinde,
 
Prada, Gucci ya da Dior gibi markalara ait çantalar ve diğer eşyaları görmek oldukça olağan bir durum. 
 
“Lüks”ü öğrenme şansına sahip 30 öğrenci, 20 farklı ülkeden gelmekle birlikte özellikle Çinli ve Hintli öğrencilerin ilgisinin daha yoğun olduğu gözlemleniyor.
 
Peki, her isteyen bu bölümde öğrenim görebilir mi? Tabi ki hayır. Bu bölüme kabul edilmek için lisans mezunu olmanın yanında mesleki deneyim sahibi ve disiplinli olmak, ayrıca her sömestr için 16.000 Avro öğrenim harcı öde(yebil)mek gerekiyor. Programa kabul edilirken öğrenci adaylarının mezun olduktan sonra öğrendiklerini nasıl değerlendireceğini de net olarak belirtmesi gerekiyor. Toplamda 15 ay kadar süren programın altı ayı stajdan oluşuyor.
 
Bu bölümde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin motivasyonları da farklı olabiliyor. Bazıları felsefe, iktisat ya da edebiyat okuduktan sonra geliyorlar.
 
Diğer taraftan konaklama sektörü, tarım, bağcılıktan gelerek premium ya da lüks segmentte uzmanlaşmak isteyenler de oluyor. Program lüks ve lüksün kullanıldığı alanlarda pazarlama araçlarını öğretmeyi amaçlıyor. Programın içeriği; exlusive markaları kurma, bunları finanse etme, gerekli şekilde tanıtma ve pazarlama üzerine kurulmuş. Ekonomiden ve endüstriden gelen misafir öğretim elamanları öğrencilere “güzellerin ve zenginlerin” dünyasını anlatmaya çalışıyor. Öğrenim dili İngilizce. Özel seçilmiş öğretim elemanları bu bağlamda ekonomik ve psikolojik sırları öğrencilere öğreterek bir ismin nasıl markalaştığını, bu markanın adının ve logosunun insanların beyninde duyguları nasıl harekete geçirdiğini açıklıyorlar. 
 
“Lüks”ün eğitimini veren üniversitenin sunmuş olduğu avantajlardan ve güçlü yönlerden biri de premium markaların sahipleri ya da karar vericileri ile sıkı bir işbirliği içinde olmaları.  Zaten öğrenciler de “biri birini tanır ya da biri birinin tanıdığını tanır” tarzında bir ortamda bulunuyorlar. 
 
Her ne kadar lüks harcama aşırıya gitme, gösteriş ya da şatafat gibi anlamlar içerse de Monako Üniversitesi’nin “Master of Luxury” programını açarak önemli bir boşluğu doldurduğu söylenebilir. Çünkü sonraki yıllarda özellikle yine lüksün yaşandığı şehirler başta olmak üzere günümüzde toplamda 25 öğretim kurumu lüksün eğitimini vermeye çalışıyor. Neden bir gün İstanbul’da da böyle bir program açılmasın?...